EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0006(01)

2012/235/EU: Rozhodnutí Evropské centrální banky ze dne 29. března 2012 o zřízení Rady TARGET2-Securities a o zrušení rozhodnutí ECB/2009/6 (ECB/2012/6)

OJ L 117, 1.5.2012, p. 13–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 01 Volume 014 P. 138 - 154

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 06/02/2019; Zrušeno 32019D0003(01)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/235(1)/oj

1.5.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 117/13


ROZHODNUTÍ EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY

ze dne 29. března 2012

o zřízení Rady TARGET2-Securities a o zrušení rozhodnutí ECB/2009/6

(ECB/2012/6)

(2012/235/EU)

RADA GUVERNÉRŮ EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY,

s ohledem na statut Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky, a zejména na články 3.1, 12.1 a 12.3 a články 17, 18 a 22 tohoto statutu,

s ohledem na obecné zásady ECB/2010/2 ze dne 21. dubna 2010 o TARGET2-Securities (1),

s ohledem na rozhodnutí ECB/2009/6 ze dne 19. března 2009 o zřízení Programové rady TARGET2-Securities (2),

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Na svém zasedání dne 6. července 2006 rozhodla Rada guvernérů o tom, že ve spolupráci s centrálními depozitáři cenných papírů a dalšími účastníky trhu prozkoumá možnost zřízení nové služby Eurosystému pro vypořádání obchodů s cennými papíry, nazvané TARGET2-Securities („T2S“). Jako součást svých úkolů podle článků 17, 18 a 22 statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky (dále jen „statut ESCB“) Eurosystém zřídí T2S jako službu, která se opírá o jednotnou platformu umožňující základní a nestranné celoevropské vypořádání hotovosti a obchodů s cennými papíry bez ohledu na hranice a která je centrálním depozitářům cenných papírů nabízena s cílem umožnit jim, aby svým klientům poskytovali harmonizované a standardizované služby vypořádání obchodů formou dodání proti zaplacení v penězích centrální banky v integrovaném technickém prostředí.

(2)

Dne 17. července 2008 rozhodla Rada guvernérů o zahájení realizace T2S a o poskytnutí nezbytných zdrojů až do dokončení tohoto projektu. Na základě nabídky ze strany Deutsche Bundesbank, Banco de España, Banque de France a Banca d’Italia (dále jen „4CB“) rozhodla Rada guvernérů o tom, že T2S bude vyvinut a provozován těmito národními centrálními bankami.

(3)

Programová rada T2S byla zřízena jako operativní řídící orgán s cílem připravovat pro Radu guvernérů návrhy týkající se klíčových strategických otázek, vykonávat úkoly čistě technické povahy a zajišťovat efektivní a účinnou organizaci T2S, jež zahrnuje jak interní, tak externí zúčastněné strany.

(4)

Podle zásady decentralizace zakotvené v článku 12.1 statutu ESCB provádějí národní centrální banky v míře považované za možnou a přiměřenou operace, které patří k úkolům Eurosystému. Centrální banky Eurosystému proto pověří Radu T2S určitými úkoly, tak aby mohla v plném rozsahu fungovat a jednat jménem celého Eurosystému.

(5)

V souladu s rámcem řízení T2S nahradí Rada T2S Programovou radu T2S.

(6)

Rozhodnutí ECB/2009/6 by proto mělo být zrušeno,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Definice

Pojmy použité v tomto rozhodnutí mají stejný význam jako v obecných zásadách ECB/2010/2 a rámcové smlouvě T2S schválené Radou guvernérů dne 17. listopadu 2011.

Článek 2

Rada T2S

1.   Zřizuje se Rada T2S jako operativní řídící orgán v rámci Eurosystému s úkolem připravovat pro Radu guvernérů návrhy týkající se klíčových strategických otázek a vykonávat úkoly, kterými ji Rada guvernérů pověřila.

2.   Mandát Rady T2S včetně cílů, odpovědnosti, úkolů, složení, pracovních postupů a rozpočtu je obsažen v příloze I tohoto rozhodnutí.

3.   Jednací řád Rady T2S je uveden v příloze II tohoto rozhodnutí.

4.   Kodex chování členů Rady T2S je uveden v příloze III tohoto rozhodnutí.

5.   Postupy a požadavky týkající se výběru, jmenování a nahrazování členů Rady T2S, kteří nepocházejí z centrální banky, jsou vymezeny v příloze IV tohoto rozhodnutí.

6.   Rada T2S zahájí činnost v červenci 2012.

Článek 3

Zrušení

Rozhodnutí ECB/2009/6 se zrušuje.

Článek 4

Přechodná ustanovení

Členové Programové rady T2S vykonávají své povinnosti a úkoly až do doby, kdy jsou jmenováni všichni členové Rady T2S s hlasovacím právem.

Článek 5

Závěrečné ustanovení

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem 29. března 2012.

Ve Frankfurtu nad Mohanem dne 29. března 2012.

Prezident ECB

Mario DRAGHI


(1)  Úř. věst. L 118, 12.5.2010, s. 65.

(2)  Úř. věst. L 102, 22.4.2009, s. 12.


PŘÍLOHA I

MANDÁT

RADY T2S

ÚVOD

V souladu se Smlouvou o fungování Evropské unie a statutem Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky nabídne Eurosystém služby T2S centrálním depozitářům cenných papírů v Evropě. Celkovým cílem T2S je umožnit sjednocení postupů po uzavření obchodů tím, že podpoří základní a nestranné celoevropské vypořádání hotovosti a obchodů s cennými papíry v penězích centrální banky bez ohledu na hranice, aby centrální depozitáři cenných papírů mohli svým klientům poskytovat harmonizované a standardizované služby vypořádání obchodů v integrovaném technickém prostředí s přeshraničními možnostmi.

POVINNOSTI RADY T2S

Aniž by byla dotčena nejvyšší rozhodovací pravomoc Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), Rada guvernérů pověřila Radu T2S výkonem jasně vymezených úkolů týkajících se programu T2S a poskytování služeb T2S. Vyvstanou-li v souvislosti s T2S nové otázky, může Rada guvernérů svěřit Radě T2S další jasně vymezené úkoly, za které jinak nese odpovědnost Rada guvernérů. S ohledem na svou nejvyšší pravomoc v otázkách T2S může Rada guvernérů vykonávat jakýkoli úkol, který svěřila Radě T2S a který Rada T2S plní. Rada T2S se rovněž opírá o Protokol T2S podepsaný centrálními bankami Eurosystému.

Rada T2S jedná v mezích právního rámce T2S (zejména rámcových dohod, dohod o účasti měny, dohody mezi druhou a třetí úrovní řízení ze dne 20. dubna 2011 a obecných zásad ECB/2010/2).

Rada T2S zajistí, aby byl program T2S plněn:

a)

v souladu s tržními očekáváními, jak se odrážejí v požadavcích uživatelů,

b)

v rámci finančního režimu T2S,

c)

v časovém rámci stanoveném Radou guvernérů.

Rada T2S má převzít povinnosti a úkoly Programové rady T2S od července 2012. Tento mandát platí až do skončení období pro přechod na T2S; poté bude tento mandát přehodnocen.

Po provedení programu T2S zajistí Rada T2S plynulé fungování systému T2S v souladu s příslušnými technickými a právními dokumenty. Rovněž napomáhá průběžnému přizpůsobování služeb T2S v souladu s budoucími potřebami trhu.

ÚKOLY

Rada guvernérů svěřila Radě T2S tyto úkoly:

1.

Rozpracování návrhů pro rozhodnutí Rady guvernérů ohledně:

a)

celkové strategie T2S,

b)

řízení T2S,

c)

financování T2S včetně:

i)

hlavních rysů finančního režimu T2S (zejména rozpočtu, částky, časového období, na které se vztahuje, financování),

ii)

pravidelné analýzy finančních rizik, kterým je Eurosystém vystaven,

iii)

pravidel pro správu účtu projektu T2S vedeného v účetnictví ECB a spravovaného Radou T2S jménem Eurosystému,

iv)

metodiky nákladů T2S,

v)

cenové politiky T2S,

d)

celkového programového plánu T2S,

e)

schvalování a upřednostňování žádostí o změnu požadavků uživatelů,

f)

všech smluv, které má Eurosystém uzavřít s externími zúčastněnými stranami,

g)

rámce pro řízení rizik v T2S,

h)

dohod o úrovni služeb, uzavřených s centrálními depozitáři cenných papírů, národními centrálními bankami a 4CB,

i)

strategie testování a přechodu na T2S,

j)

strategie služeb připojení,

k)

strategie krizového řízení,

l)

popisu služby T2S,

m)

odpovědnosti a jiných nároků,

n)

skutečnosti, zda centrální depozitáři cenných papírů splňují kritéria způsobilosti centrálních depozitářů cenných papírů.

2.

Správa/řízení T2S a vztahy s 4CB

Rada T2S:

a)

vykonává celkovou správu programu T2S a služeb T2S,

b)

na základě celkového programového plánu T2S, schváleného Radou guvernérů, řídí podrobný plán;

c)

vyjednává jakékoli změny dohody mezi druhou a třetí úrovní řízení a předkládá je ke schválení Radě guvernérů,

d)

navazuje pravidelný kontakt s 4CB za účelem získání všech informací nezbytných pro výkon jejích úkolů podle dohody mezi druhou a třetí úrovní řízení,

e)

projednává a schvaluje dodávky 4CB (tj. obecné funkční specifikace, podrobné funkční specifikace pro uživatele a uživatelské příručky) v souladu s předem dohodnutými standardy kvality a zajišťuje jejich soulad s požadavky uživatelů,

f)

schvaluje návrhy od 4CB, zejména ty, které se týkají strategie IT, poskytování síťových služeb a plánování kapacity v úzké souvislosti s T2S,

g)

koordinuje řádný postup řízení změn ve vztahu k souboru dokumentů, které vymezují oblast působnosti T2S, jakož i upřednostňování schválených změn týkajících se nových verzí T2S,

h)

vypracovává scénáře testování pro ověřovací testy v rámci Eurosystému a koordinuje testy, kterých se účastní různé druhy zúčastněných stran,

i)

stanoví dílčí strukturu, která je pověřena uživatelským testováním v souladu s plány uživatelského testování obsaženými v rámcové dohodě a v dohodě o účasti měny,

j)

provádí rámec pro řízení rizik v T2S v rámci parametrů stanovených Radou guvernérů,

k)

provádí strategii přechodu na T2S v rámci parametrů stanovených Radou guvernérů,

l)

provádí provozní rámec T2S včetně strategie řízení mimořádných událostí a krizového řízení T2S v rámci parametrů stanovených Radou guvernérů,

m)

zajišťuje řádné fungování a kvalitu služeb T2S,

n)

zajišťuje soulad služeb T2S s regulatorními požadavky a s požadavky dohledu.

3.

Vztahy s externími zúčastněnými stranami

Rada T2S:

a)

zajišťuje, aby služby T2S naplňovaly potřeby trhu,

b)

spolupracuje s centrálními depozitáři cenných papírů a centrálními bankami s cílem usnadnit jejich přechod na T2S,

c)

s centrálními depozitáři cenných papírů a centrálními bankami mimo eurozónu, které podepsaly rámcovou dohodu a dohodu o účasti měny, dojednává veškeré změny těchto dohod; činí tak společně s centrálními bankami Eurosystému,

d)

provádí koordinaci s dalšími řídícími strukturami T2S, zejména s řídící skupinou centrálních depozitářů cenných papírů, řídící skupinou měn s výjimkou eura, a poradní skupinou T2S,

e)

spolupracuje s poskytovateli služeb připojení,

f)

po konzultaci s řídící skupinou centrálních depozitářů cenných papírů a řídící skupinou měn s výjimkou eura jmenuje předsedy technických skupin a od těchto technických skupin dostává zprávy,

g)

se zúčastněnými centrálními depozitáři cenných papírů a centrálními bankami projednává, koordinuje a snaží se o nalezení možných řešení sporů vzniklých v souvislosti s T2S, a to v rámci postupu pro řešení a eskalaci sporů, který je obsažen v rámcové dohodě a v dohodě o účasti měny, jakož i v rámci jejího mandátu,

h)

poskytuje relevantní informace příslušným regulatorním orgánům a orgánům dohledu,

i)

s pomocí kanceláře ECB pro program T2S a s pomocí sítě odborníků centrálních bank hraje ústřední roli při komunikaci ohledně T2S ve vztahu k účastníkům trhu a veřejným orgánům,

j)

podporuje harmonizaci v souvislosti s T2S a přispívá k ní,

k)

úzce spolupracuje se všemi příslušnými veřejnými orgány nebo soukromými subjekty (např. Evropskou komisí, Evropským parlamentem, regulátory trhu s cennými papíry) na relevantních iniciativách v oblasti zúčtování a vypořádání cenných papírů,

l)

zajišťuje transparentnost včasným a důsledným zveřejňováním příslušných dokumentů.

4.

Finanční režim T2S

Rada T2S spravuje finanční režim T2S vymezený v obecných zásadách ECB/2010/2.

Od počátku provozní fáze poskytuje Rada T2S centrálním depozitářům cenných papírů a národním centrálním bankám mimo eurozónu, kteří jsou smluvními stranami, pravidelně finanční výkazy, které řádně představují obchodní a finanční stav, výsledky transakcí a stav pokrytí nákladů ve vztahu k T2S.

Řídící skupina centrálních depozitářů s cennými papíry, řídící skupina měn s výjimkou eura, poradní skupina T2S a příslušné výbory Evropského systému centrálních bank jsou konzultovány před tím, než jsou Radě guvernérů předloženy návrhy o finančním režimu T2S, které vedou ke změnám cen T2S.

ECB poskytuje Radě T2S přiměřenou podporu v požadovaném rozsahu. Všechny náklady, které vznikly v důsledku této podpory, se ECB nahrazují.

Rada T2S kromě toho:

a)

spravuje rozpočet T2S pomocí účtu projektu T2S,

b)

schvaluje výplatu splátek ve prospěch 4CB v souladu s dohodnutým platebním kalendářem schváleným Radou guvernérů v návaznosti na přijetí dodávek 4CB Radou T2S,

c)

schvaluje náklady související s dodatečnou podporou centrálních bank Eurosystému ze strany 4CB v souladu s dohodou mezi druhou a třetí úrovní řízení,

d)

schvaluje výplatu splátek ECB na základě nákladů, které ECB vznikly v souvislosti s T2S,

e)

schvaluje výběr poplatků od klientů T2S, jakož i náhradu centrálním bankám Eurosystému a k tomuto výběru i náhradě dává podnět.

SLOŽENÍ

Všichni členové Rady T2S jsou jmenováni Radou guvernérů. Při výkonu své funkce členů Rady T2S odpovídají tito členové společně a výlučně rozhodovacím orgánům ECB; přitom jednají v souladu se zásadami stanovenými v kodexu chování Rady T2S, který je obsažen v příloze III. Při výkonu této funkce si členové z řad centrálních bank Eurosystému a centrálních bank mimo eurozónu mohou vyžádat stanovisko jiných zaměstnanců instituce, z níž sami pocházejí. Za žádných okolností nesmějí přijímat pokyny od instituce, z níž pocházejí, ani se zavazovat k zaujetí určitého stanoviska během jednání a hlasování v Radě T2S.

Rada T2S se skládá z:

a)

předsedy, který je vyšším řídícím pracovníkem ECB,

b)

devíti členů z jiných národních centrálních bank Eurosystému, včetně jednoho člena z těchto jednotlivých bank: Deutsche Bundesbank, Banco de España, Banque de France a Banca d'Italia,

c)

jednoho člena z centrální banky mimo eurozónu, která podepsala dohodu o účasti měny (nebo ze dvou takových členů, pokud objem obchodů vypořádaných v měnách jiných než euro tvoří alespoň 20% objemu eurozóny),

d)

dvou členů rady (bez hlasovacího práva), kteří nepocházejí z centrálních bank a kteří mají značné zkušenosti jakožto vyšší úředníci v oblasti vypořádání obchodů s cennými papíry a pokud možno zkušenost s řízením projektů a není u nich dán střet zájmů.

Předsedovi poskytuje veškerou podporu místopředseda, jenž je jmenován Radou guvernérů. Místopředseda je člen, který je připraven nahradit předsedu v případě jeho nepřítomnosti. Pokud objem obchodů vypořádaných formou dodání proti zaplacení v měnách jiných než euro v T2S představuje alespoň 40 % obchodů vypořádaných formou dodání proti zaplacení v eurech, mohou zúčastněné centrální banky mimo eurozónu navrhnout místopředsedu.

Funkční období člena Rady T2S trvá 24 měsíců a může být obnoveno.

O složení Rady T2S rozhoduje Rada guvernérů na základě návrhu Výkonné rady ECB. Pro kategorie pod písm. a) až c) předkládá žádosti guvernér nebo prezident příslušné centrální banky. Výkonná rada upřednostňuje uchazeče, kteří přímo odpovídají nejvyššímu řídícímu orgánu své centrální banky. Výkonná rada ve svém návrhu zajistí, aby byla dodržena přiměřená rovnováha mezi členy se zkušenostmi v oblasti IT, řízení projektů a v oblasti vypořádání obchodů s cennými papíry (jako poskytovatel či uživatel těchto služeb).

PRACOVNÍ POSTUPY

1.   Rozhodování

Je-li to možné, rozhoduje Rada T2S na základě shody. Pokud však shody nelze dosáhnout v přiměřeném časovém rámci, může předseda rozhodnout, že se bude hlasovat prostou většinou hlasů.

Uplatňují se tato pravidla:

a)

k platnému usnášení Rady T2S je zásadně zapotřebí přítomnosti alespoň sedmi členů,

b)

hlasovací práva mají pouze členové Rady T2S z kategorií pod písm. a) až c),

c)

v případě nepřítomnosti může člen s hlasovacím právem hlasováním pověřit jiného člena; v jednotlivé záležitosti může každý člen využít maximálně dva hlasy,

d)

v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy,

e)

členové Rady T2S se neúčastní rozhodování, ani nehlasují, dojde-li ke střetu zájmů,

f)

členové dodržují kodex chování Rady T2S.

2.   Pracovní zatížení a podpora

Aniž by byly dotčeny zásady řádné správy vymezené v článku 8 obecných zásad ECB/2010/2:

a)

pracuje předseda na záležitostech T2S na plný úvazek; očekává se, že zbývající členové pracují v rozsahu 30%,

b)

Radě T2S napomáhá kancelář pro program T2S v rámci ECB,

c)

Rada T2S získává vstupní informace od řídícího pracovníka programu,

d)

Radě T2S napomáhá technický výbor, který usiluje o dosažení shody v technických záležitostech; nelze-li shody dosáhnout, bude záležitost předložena Radě T2S,

e)

Rada T2S může zřizovat jiné výbory.

3.   Podávání zpráv a zastupování

Rada T2S pravidelně informuje přímo rozhodovací orgány ECB na strukturovaném základě. V tomto ohledu v nezbytném rozsahu připravuje zprávy pro rozhodovací orgány ECB. Tyto zprávy zasílá rovněž Řídícímu výboru Eurosystému pro IT (EISC), který může rozhodovacím orgánům ECB poskytnout stanovisko. Tyto zprávy se pro informaci zasílají Výboru pro platební a zúčtovací systémy.

Nerozhodne-li Rada T2S jinak, předsedá předseda poradní skupině T2S a Radu T2S zastupuje navenek.

4.   Jednací řád

Podrobné pracovní postupy jsou obsaženy v jednacím řádu Rady T2S, který je obsažen v příloze II.


PŘÍLOHA II

JEDNACÍ ŘÁD

RADY T2S

KAPITOLA 1

RADA T2S

Článek 1

Členové

1.   Členové Rady T2S (dále jen „členové“) vykonávají svou funkci osobně a v nejlepším zájmu programu T2S v souladu s obecnými zásadami T2S. V průběhu zasedání Rady T2S zastávají členové vlastní, zcela nezávislá stanoviska.

2.   Členům z centrálních bank musí jejich centrální banky poskytnout dostatečný čas a členové, kteří nepocházejí z centrálních bank, musí zajistit, aby měli dostatečný čas k aktivní účasti na práci v Radě T2S (zásadně 30% pracovní doby všech členů s výjimkou předsedy).

3.   Členové se přímo neúčastní dohledu nad T2S nebo nad centrálními depozitáři cenných papírů, kteří provádění vypořádacích operací externě zadávají T2S. Členové nesmí být účastníky ve výboru Eurosystému/ESCB, který plní jakýkoli shora uvedený úkol v oblasti dohledu. Členové se neúčastní v Řídícím výboru Eurosystému pro IT (EISC), ani ve Výboru interních auditorů (IAC). Činností na třetí úrovni řízení se neúčastní každodenně.

4.   Členové musí dodržovat kodex chování Rady T2S (dále jen „kodex“), který je obsažen v příloze III.

Článek 2

Předseda a místopředseda

1.   Předseda je členem Rady T2S, který pracuje na plný úvazek.

2.   Předseda ve spolupráci s ostatními členy zajišťuje fungování Rady T2S, plnění mandátu Rady T2S, soulad s jednacím řádem a účinné rozhodování. Předseda zejména:

a)

navrhuje pořad jednání jednotlivých zasedání Rady T2S a těmto zasedáním předsedá,

b)

navrhuje roční plán zasedání,

c)

zabývá se všemi správními rozhodnutími, která se týkají kanceláře programu T2S.

3.   Předsedovi poskytuje veškerou podporu místopředseda, který předsedu nahrazuje v případě jeho nepřítomnosti. Předseda vyrozumí místopředsedu o své nepřítomnosti ihned, jakmile je to možné.

Článek 3

Sekretariát

1.   Předseda jmenuje zaměstnance Evropské centrální banky (ECB) s velkými zkušenostmi jakožto tajemníka Rady T2S. Předseda může rovněž jmenovat náhradního tajemníka.

2.   Tajemník napomáhá předsedovi a pracuje pod jeho vedením. Tajemník řídí včasné toky informací: a) mezi členy a b) mezi Radou T2S a ostatními zúčastněnými stranami, zejména včetně dalších výborů Eurosystému nebo Evropského systému centrálních bank.

KAPITOLA II

ZASEDÁNÍ RADY T2S

Článek 4

Den a místo zasedání Rady T2S

1.   Rada T2S rozhoduje o dnech, v nichž zasedá, na návrh předsedy. Rada T2S by se měla scházet pravidelně na základě časového plánu, který připravuje v dostatečném časovém předstihu před začátkem každého roku. Četnost zasedání se stanoví v závislosti na potřebách vyplývajících z programového plánu T2S.

2.   Považuje-li to za nezbytné, může předseda kdykoli svolat mimořádné zasedání Rady T2S. Mimořádné zasedání předseda svolá na žádost alespoň tří členů.

3.   Zasedání Rady T2S se obvykle koná v prostorách ECB.

4.   Zasedat lze rovněž prostřednictvím telekonference, nevznesou-li alespoň tři členové námitky.

Článek 5

Účast na zasedáních Rady T2S

1.   V souladu se zásadami řádné správy se členové pravidelně účastní zasedání Rady T2S. Účast je výhradně osobní; členy nelze nahradit.

2.   Zasedání Rady T2S se mohou účastnit pouze členové či jiné osoby pozvané předsedou.

Článek 6

Průběh zasedání Rady T2S

1.   Pracovním jazykem Rady T2S je angličtina.

2.   Rada T2S schvaluje pořad jednání každého zasedání. Předběžný pořad jednání připravuje zásadně tajemník s tím, že za tuto přípravu odpovídá předseda, a zasílá jej členům alespoň pět pracovních dnů před konáním zasedání. Na návrh předsedy nebo jiného člena může Rada T2S rozhodnout o stažení některých bodů z předběžného pořadu jednání nebo o zařazení některých bodů do tohoto pořadu. Nejsou-li členům související dokumenty doručeny včas, bude bod na žádost alespoň tří členů stažen z pořadu jednání.

3.   Tajemník zasílá členům podklady pro jednání zpravidla pět pracovních dnů před konáním zasedání. Krátké podklady však lze zaslat jeden pracovní den před konáním zasedání. Podklady, které byly zaslány méně než dva pracovní dny před konáním zasedání, se považují za „informativní podklady“ a pokud všichni členové nerozhodnou jinak, nemohou vést k rozhodnutí Rady T2S.

4.   Po každém zasedání Rady T2S připraví tajemník návrh zápisu, v němž uvede témata, která byla projednávána, a výsledky těchto jednání. Pokud o to jednotliví členové požádají, uvedou se v návrhu zápisu jejich stanoviska v průběhu zasedání. Návrh zápisu se členům zašle do pěti pracovních dnů po konání zasedání.

5.   Po každém zasedání Rady T2S vypracuje tajemník návrh seznamu úkolů a termínů, které byly zadány a odsouhlaseny během zasedání; tento návrh seznamu zašle členům do pěti pracovních dnů po konání zasedání.

6.   Členové zasílají tajemníkovi své připomínky k návrhu zápisu a seznamu úkolů a termínů nejpozději do pěti pracovních dnů od doručení těchto návrhů. Návrh zápisu a seznamu úkolů a termínů se Radě T2S předloží ke schválení na jejím dalším zasedání (nebo dříve v písemném řízení, je-li to nezbytné) a podepíše je předseda.

Článek 7

Rozhodování Rady T2S

1.   Je-li to možné, rozhoduje Rada T2S na základě shody.

2.   K platnému usnášení Rady T2S musí být přítomno alespoň sedm členů. Není-li tato podmínka splněna, může předseda svolat mimořádné zasedání, na němž mohou být rozhodnutí přijímána bez ohledu na uvedené kvórum.

3.   Je-li to nezbytné, přistupuje Rada T2S k hlasování na žádost předsedy. Předseda zahájí hlasování rovněž na žádost kteréhokoli člena s hlasovacím právem. V souladu s kodexem nesmějí členové hlasovat, dojde-li u nich ke střetu zájmů, jak je uvedeno v kodexu. V případě nepřítomnosti může člen s hlasovacím právem hlasováním pověřit jiného člena s hlasovacím právem; v jednotlivé záležitosti smí každý člen využít maximálně dva hlasy.

4.   Předseda může dát podnět k tajnému hlasování, požádají-li o to alespoň tři členové.

5.   Rozhodnutí mohou být rovněž přijímána v písemném řízení, nevznesou-li proti tomuto postupu námitky alespoň tři členové. Písemné řízení vyžaduje: i) obvykle nejméně dva pracovní dny pro posouzení každým členem a ii) uvedení tohoto rozhodnutí v závěrech z následného zasedání Rady T2S.

6.   Za schválený se považuje návrh, který obdrží prostou většinu hlasů. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy. V případě nepřítomnosti předsedy hlas místopředsedy nerozhoduje.

KAPITOLA III

KOMUNIKACE A TRANSPARENTNOST

Článek 8

Externí komunikace

1.   Předseda pravidelně informuje příslušné zúčastněné strany o pokroku při provádění programu T2S. S výhradou povinnosti mlčenlivosti vymezené v kodexu zajišťuje předseda za pomoci tajemníka transparentnost tak, že včas a souvisle zveřejňuje příslušnou dokumentaci na internetových stránkách T2S.

2.   Členové musí předsedu předem informovat o tom, že se zavázali k jakémukoli relevantnímu a podstatnému zastupování navenek, jež se týká odpovědnosti a úkolů Rady T2S, jako například vystoupení na konferencích na téma T2S nebo setkání se zúčastněnými stranami T2S, a do pěti pracovních dnů po konání této akce musí Radě T2S předložit písemné shrnutí. Veškerá podstatná vnější komunikace musí probíhat v zájmu Eurosystému a programu T2S a musí být v souladu se všemi rozhodnutími Rady guvernérů a Rady T2S.

3.   Rada T2S určí člena nebo členy a/nebo zaměstnance ECB nebo národní centrální banky, jež podporuje T2S, aby se účastnil veřejných a soukromých iniciativ týkajících se zúčtování a vypořádání obchodů s cennými papíry a aby T2S případně zastupoval v příslušných výborech či pracovních skupinách. Zaměstnance ECB nebo národní centrální banky lze takto jmenovat, pouze pokud se zjistí, že splňuje povinnosti ve vztahu k zachovávání mlčenlivosti a střetu zájmů, které jsou minimálně rovnocenné povinnostem obsaženým v kodexu.

Článek 9

Interní komunikace

1.   Členům Rady T2S, kteří nepatří do Eurosystému, se za podmínky zachování mlčenlivosti doručují veškeré podklady o T2S, které byly Radě guvernérů předloženy, po skončení zasedání Rady guvernérů, jakož i rozhodující body ze zápisu z jednání Rady guvernérů, které se týkají T2S.

2.   Národní centrální banky Eurosystému, které v Radě T2S nemají svého zaměstnance, mají automatický přístup ke všem podkladům Rady T2S. Pokud mají zvláštní zájem na určitém tématu, mohou rovněž předsedu požádat o účast ve výboru Rady T2S. Má-li se za to, že by tyto banky mohly mít zvláštní zájem, bude jeden člen odpovědný za informování těchto národních centrálních bank Eurosystému. Tento člen může rovněž předložit jakýkoli bod, který vznesla daná národní centrální banka Eurosystému, Radě T2S.

KAPITOLA IV

FINANČNÍ REŽIM

Článek 10

Fungování účtu projektu T2S

1.   Jménem Eurosystému spravuje Rada T2S účet projektu T2S, který je veden v účetnictví ECB a který má statut přechodného účtu. Účet projektu T2S se využívá pro: a) správu finančních toků (zejména shromažďování finančních prostředků a placení splátek) mezi centrálními bankami Eurosystému, které vyplývají z rozpočtu T2S, a b) správu finančních toků souvisejících s poplatky za služby T2S. Rada T2S zajistí, aby zůstatek projektového účtu byl vždy v nulové či kladné výši.

2.   Předseda včas vyzve národní centrální banky Eurosystému, aby si vytvořily rozpočet pro svůj podíl na nákladech (v souladu s klíčem pro přidělování nákladů T2S) a aby svůj podíl na nákladech zaplatily na účet projektu T2S v souladu s platebním rozvrhem schváleným Radou guvernérů.

3.   S předchozím souhlasem Rady T2S dává předseda pokyn k platbě splátek z účtu projektu T2S. Výplata splátek ve prospěch 4CB se považuje za formálně schválenou ze strany Rady T2S, jakmile byly ověřeny a přijaty dodávky 4CB a toto ověření a přijetí je formálně schváleno v zápisu ze zasedání Rady T2S. Splátka se ECB platí na počátku každého roku v souladu s ujednáními obsaženými ve finančním rámci.

KAPITOLA V

AUDIT

Článek 11

Audit

Činnost Rady T2S přezkoumává Výbor pro interní audit (IAC).


PŘÍLOHA III

RADA T2S

KODEX CHOVÁNÍ

Úvod

Rada T2S je složena ze členů jmenovaných Radou guvernérů. Členové musejí jednat výlučně v nejlepším zájmu programu T2S v souladu s obecnými zásadami T2S a musejí si pro práci týkající se programu T2S vymezit dostatečný čas.

Rada T2S napomáhá rozhodovacím orgánům Evropské centrální banky (ECB) zajistit úspěšné a včasné dokončení programu T2S a odpovídá Radě guvernérů. Pro informované a nezávislé rozhodování Rady guvernérů je zásadní, aby činnost Rady T2S nebyla dotčena žádnými okolnostmi, které by mohly vést ke střetu zájmů na straně některého člena.

Pro dobrou pověst a důvěryhodnost Eurosystému/Evropského systému centrálních bank (ESCB) a pro právní spolehlivost programu T2S je rovněž zásadní, aby členové byli vedeni a aby bylo vidět, že jsou vedeni obecným zájmem Eurosystému, a zejména zájmem programu T2S. Je tedy třeba, aby členové: a) se vyhýbali situacím, v nichž je dán či je zřejmě dán střet zájmů; b) při svých jednáních s veřejnými orgány, centrálními bankami, zástupci odvětví a jinými externími zúčastněnými stranami, jež se účastní plánování, vývoje a provozování T2S, jednali pouze jakožto zástupci Eurosystému a T2S; a c) zajistili objektivitu, nestrannost a korektní hospodářskou soutěž mezi potenciálními dodavateli, kteří mají zájem o program T2S.

Povinnost zachovávat mlčenlivost ohledně služebního tajemství uvedená v článku 37.1 statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky (dále jen „statut ESCB“) se vztahuje jak na zaměstnance ECB, tak na zaměstnance národních centrálních bank, kteří plní úkoly ESCB, a platí pro důvěrné informace týkající se obchodního tajemství nebo informace, které mají obchodní hodnotu. Obdobná povinnost se vztahuje na členy Rady T2S, kteří nepocházejí z centrálních bank. Členové rady, kteří nepocházejí z centrálních bank, musí rovněž dodržovat dodatečná pravidla chování, která mohou být uvedena v dopisech o jejich jmenování a v jejich smlouvě s ECB.

Stanovit etické normy týkající se profesionální důvěryhodnosti, zásady korektní hospodářské soutěže, předcházení střetům zájmů a ochrany důvěrných informací, které vznikly v Eurosystému nebo je předložily třetí osoby, s tím, že v celkovém zájmu Eurosystému/ESCB se v rámci Rady T2S bude zachovávat odborná způsobilost a zkušenosti v příslušných oblastech programu T2S, je přiměřené a v souladu s řádnou správní praxí. Přiměřené a v souladu s řádnou správní praxí je i to, že pracovní řád platný pro členy, kteří jsou zaměstnanci ECB, a obdobná ustanovení platná pro členy, kteří jsou zaměstnanci národní centrální banky, by měly obsahovat právní prostředky pro případ porušení tohoto kodexu chování (dále jen „kodex“). Na členy Rady T2S, kteří nepocházejí z centrálních bank, se vztahuje obdobné ustanovení.

Tímto kodexem nejsou dotčeny jakékoli požadavky vyplývající z jiných ustanovení týkajících se otázek etiky, jež se mohou vztahovat na členy Rady T2S při výkonu jejich funkce zaměstnance ECB nebo národní centrání banky.

1.   Definice

Pro účely tohoto kodexu se:

a)

„předsedou“ rozumí osoba jmenovaná Radou guvernérů, aby předsedala Radě T2S;

b)

„místopředsedou“ rozumí osoba, kterou jmenuje Rada guvernérů, aby předsedu nahradila v případě nepřítomnosti;

c)

„důvěrnými informacemi“ rozumí, aniž by byla dotčena povinnost zachovávat služební tajemství podle článku 37.1 statutu ESCB či aniž by byly dotčeny dokumenty, které ECB označila jako utajené v rámci svého režimu utajování informací a které jsou poskytovány každému členovi Rady T2S: i) obchodní tajemství Eurosystému nebo třetích osob a všechny informace, které mají obchodní hodnotu pro účely jiné než pro činnost v Radě T2S; ii) veškeré informace, jejichž neoprávněné zveřejnění by mohlo poškodit zásadní zájmy Eurosystému; a iii) veškeré informace, které by rozumná osoba považovala za důvěrné; „důvěrné informace“ nezahrnují informace, které: i) jsou nebo se stanou obecně dostupnými veřejnosti jinak než porušením tohoto kodexu; nebo ii) nezávisle je objeví třetí osoba, která nemá přístup k důvěrným informacím; nebo iii) s výhradou oddílu 3 musí být zveřejněny na základě právních předpisů;

d)

„členem Rady T2S, který nepochází z centrální banky“ rozumí člen Rady T2S, který není zaměstnancem ECB ani národní centrální banky;

e)

„mandátem“ rozumí mandát vymezený v příloze I;

f)

„členem“ rozumí člen Rady T2S včetně předsedy;

g)

„potenciálními dodavateli“ rozumí obchodní subjekty, které mají zájem poskytovat zboží a/nebo služby související s T2S centrální bance eurozóny nebo mimo eurozónu, která se zavázala svou vnitrostátní měnu vypořádávat prostřednictvím T2S.

2.   Předcházení střetu zájmů

2.1

Ke střetu zájmů ve vztahu k poskytování zboží a/nebo služeb, které jsou relevantní pro mandát Rady T2S, dochází, má-li člen obchodní nebo profesní zájem nebo podíl na potenciálním dodavateli, ať už formou vlastnictví, ovládání, investice či jinak, který ovlivňuje nebo může ovlivnit nestranný a objektivní výkon jeho povinností jakožto člena.

2.2

Členové jednají v obecném zájmu Eurosystému a programu T2S. Předcházejí všem situacím, které by mohly způsobit střet zájmů.

2.3

Dojde-li ke střetu zájmů v souvislosti s úkoly Rady T2S nebo tento střet pravděpodobně vznikne, uvědomí dotčený člen o tomto skutečném nebo možném střetu zájmů orgán své centrální banky, který kontroluje dodržování předpisů (nebo poradce ECB v záležitostech profesní etiky, jedná-li se o člena Rady T2S, který nepochází z centrální banky), pomocí formuláře obsaženého v dodatku 2 a současně o tom informuje předsedu. Pokud orgán, který kontroluje dodržování předpisů (nebo poradce ECB v záležitostech profesní etiky, jedná-li se o člena Rady T2S, který nepochází z centrální banky), dojde k závěru, že střet zájmů existuje, vydá guvernérovi dotčené centrální banky (nebo prezidentovi ECB, jedná-li se o člena Rady T2S, který nepochází z centrální banky) doporučení, jak vhodně zvládnout střet zájmů, a guvernér nebo prezident o tom neodkladně informuje předsedu. Guvernér nebo prezident předsedovi sdělí nezbytné podrobnosti, aby mu umožnil získat informované stanovisko, jak vhodně zvládnout střet zájmů.

2.4

Má-li člen v průběhu zasedání Rady T2S důvod domnívat se, že by účast jiného člena při jednání, hlasování či v písemném řízení Rady T2S mohla způsobit střet zájmů, oznámí to okamžitě předsedovi.

2.5

Člena, který upozornil na skutečný nebo možný střet zájmů podle oddílu 2.3 nebo ohledně něhož byly vyjádřeny obavy o střetu zájmů podle oddílu 2.4, předseda vyzve, aby uvedl, zda skutečný či možný střet zájmů existuje. Není-li předseda spokojen s prohlášením člena, dojde ke stažení jakéhokoli relevantního bodu z pořadu jednání. O každém takovém případu informuje předseda bez zbytečného odkladu orgán dotčené centrální banky, který kontroluje dodržování předpisů (nebo poradce ECB v záležitostech profesní etiky, jedná-li se o člena Rady T2S, který nepochází z centrální banky), a považuje-li to za nezbytné, Radu guvernérů.

2.6

Je-li ustanoveními oddílů 2.3, 2.4 nebo 2.5 dotčen předseda, vyrozumí o tom místopředsedu.

2.7

Člen nesmí hlasovat o žádné záležitosti, ohledně níž by mohlo na jeho straně dojít ke střetu zájmů. To platí i pro člena, který je zaměstnancem 4CB, pokud Rada T2S rozhoduje o ověření dodávek 4CB.

3.   Řádné užití důvěrných informací

3.1

Členové používají důvěrné informace výlučně pro účely a v zájmu Eurosystému a programu T2S a v souladu s mandátem Rady T2S.

3.2

Členové nesmějí důvěrné informace zpřístupnit třetím osobám, přičemž členové, kteří jsou zaměstnanci ECB nebo národní centrální banky, mohou důvěrné informace zpřístupnit jen zaměstnancům své centrální banky nebo jiné centrální banky v přísně omezeném rozsahu „nezbytnosti vědět“, aby poskytli poradenství s cílem umožnit vznik stanoviska ke konkrétní otázce. Nerozhodne-li Rada T2S jinak, nesmějí členové důvěrné informace označené „určeno jen členům“ zásadně zpřístupnit zaměstnancům své centrální banky ani jiných centrálních bank.

3.3

Členové činí veškerá nezbytná opatření s cílem zamezit náhodnému zveřejnění důvěrných informací či neoprávněnému přístupu k důvěrným informacím.

3.4

Členové nesmějí svůj přístup k důvěrným informacím zneužívat ve prospěch subjektu mimo Eurosystém nebo – bez dostatečného odůvodnění - ve prospěch své centrální banky.

3.5

Je-li členovi soudem, orgánem regulace či dohledu nebo jiným příslušným orgánem, který má nad tímto členem pravomoc, přikázáno, aby tento člen zpřístupnil nebo dal k dispozici důvěrné informace, musí tento soud či orgán:

a)

o tomto příkazu okamžitě písemně vyrozumět – pokud to právní řád umožňuje – předsedu a orgán centrální banky tohoto člena, který kontroluje dodržování předpisů (nebo poradce ECB v záležitostech profesní etiky, jedná-li se o člena Rady T2S, který nepochází z centrální banky), a uvést k němu co nejvíce podrobných informací;

b)

pokud to předseda považuje za nezbytné, získat odborné právní stanovisko k zákonnosti a vynutitelnosti takového příkazu;

c)

spolupracovat se všemi dotčenými centrálními bankami a poskytovat takovou podporu, kterou může předseda rozumně požadovat s cílem umožnit Radě T2S nebo centrální bance dotčeného člena, aby hledaly právní prostředky k ochraně důvěrných informací;

d)

o důvěrné povaze informací vyrozumět soud nebo dotčený orgán a tento soud nebo dotčený orgán žádat o to, aby v rozsahu, v němž to dovolují právní předpisy, zachovávaly důvěrnost dotčených informací.

Pokud je ustanoveními tohoto oddílu dotčen předseda, vyrozumí tyto subjekty místopředsedu.

4.   Transparentnost a otevřenost

4.1

S výhradou požadavků týkajících se důvěrných informací členové ve svých stycích s potenciálními dodavateli nebo obchodními organizacemi, které potenciální dodavatele zastupují, usilují o zachovávání korektní hospodářské soutěže a o poskytování objektivních a relevantních informací všem těmto potenciálním dodavatelům či zástupcům koordinovaně a bez diskriminace. V závislosti na informacích, které mají být poskytnuty, lze tohoto cíle dosáhnout tím, že se tyto subjekty zapojí do konstruktivního dialogu a že se s nimi bude v rámci konzultačních skupin sdílet dokumentace.

4.2

Člen náležitě zváží jakékoli písemné oznámení, jež mu adresovali potenciální dodavatelé nebo obchodní organizace, které potenciální dodavatele zastupují. Členové s těmito oznámeními nakládají jako s důvěrnými, ledaže potenciální dodavatel či zástupce výslovně uvedl opak.

4.3

Oddíly 4.1 a 4.2 nesmějí být vykládány tak, aby bránily stykům mezi Radou T2S a potenciálními dodavateli nebo obchodními organizacemi, které potenciální dodavatele zastupují. Členové si však v rámci Eurosystému pravidelně sdělují informace, které se týkají jejich styků s těmito potenciálními dodavateli nebo zástupci.

5.   Stanoviska k záležitostem profesní etiky

Má-li člen jakoukoli otázku ohledně použitelnosti kodexu, měl by si vyžádat stanovisko poradce ECB v záležitostech profesní etiky.

6.   Sankce a závěrečná ustanovení

6.1

Aniž by byla dotčena pravidla o disciplinárním řízení obsažená v jeho pracovním řádu nebo aniž by byla dotčena jakékoli příslušná trestněprávní, disciplinární, správní nebo smluvní sankce, bude člen, který poruší tento kodex, okamžitě odvolán z Rady T2S a nahrazen v souladu s postupem uvedeným v příloze I.

6.2

Člen je ustanoveními oddílu 3 vázán i po skončení výkonu své funkce.

6.3

Bývalý člen nesmí důvěrné informace využívat ke získání zaměstnání u potenciálního dodavatele, ani nesmí důvěrné informace, které získal díky své účasti v Radě T2S, prozradit či využít jako zaměstnanec potenciálního dodavatele.

6.4

V průběhu prvního roku po skončení výkonu funkce zamezí členové střetu zájmů, který by mohl vzniknout v důsledku jakékoli nové profesní činnosti či jmenování. Musí zejména Radu T2S písemně informovat vždy, když mají záměr účastnit se jakékoli profesní činnosti nebo přijmout jmenování, a před tím, než se k této činnosti či jmenování zavážou, si musí vyžádat stanovisko Rady T2S.

6.5

Pokud bývalý člen nesplňuje požadavky uvedené v oddílech 6.3 a 6.4, může Rada T2S vyrozumět jeho zaměstnavatele, že mezi novou a dřívější funkcí tohoto bývalého člena dochází ke střetu zájmů.

7.   Určení a šíření

Tento kodex je určen členům Rady T2S. Kopie se předává všem stávajícím členům a novým členům při jmenování. Předtím, než se začnou účastnit zasedání Rady T2S, jsou členové povinni podepsat dodatky 1 a 2.

Dodatek 1

PROHLÁŠENÍ O DODRŽOVÁNÍ KODEXU CHOVÁNÍ

Na základě tohoto prohlášení souhlasím s přiloženým kodexem a uznávám své povinnosti, které pro mě z tohoto kodexu vyplývají, zejména svou povinnost a) zachovávat mlčenlivost ohledně důvěrných informací, které jsem získal, a b) předcházet situacím, jež by znamenaly střet zájmů při výkonu mé funkce člena Rady T2S v souvislosti s programem T2S, a tyto situace oznamovat.

(Podpis a datum)

(Jméno a příjmení)

(Adresa)

Dodatek 2

PROHLÁŠENÍ O ZÁJMU  (1)

(Jméno a příjmení)

(Adresa)

(Povolání)

Program T2S je přímo či nepřímo (např. v souvislosti s rodinným příslušníkem) dotčen těmito peněžitými a/nebo nepeněžitými zájmy, které mohou vést ke střetu zájmů ve smyslu tohoto kodexu (2):

Investice (např. přímá nebo nepřímá do obchodního subjektu včetně dceřiných společností nebo jiných subjektů, které patří do téže skupiny společností, jež má zájem jako potenciální dodavatel programu T2S, s výjimkou subjektů držených prostřednictvím investičních či penzijních fondů nebo podobným způsobem):

Funkce (např. stávající či dřívější, placená či neplacená u obchodního subjektu, který má zájem jako potenciální dodavatel programu T2S):

Příjmy či dary (např. současný, dřívější nebo očekávaný příjem včetně odložených výhod, opcí, které mají být uplatněny později, a převodů důchodových práv nebo dary od obchodních subjektů, které mají zájem jako potenciální dodavatel programu T2S):

Ostatní

Tímto čestně prohlašuji, že uvedené informace jsou podle mého nejlepšího vědomí pravdivé a úplné.

(Podpis a datum)

(Jméno a příjmení)


(1)  Nemá-li člen příslušný zájem, měl by se v příslušném poli uvést výraz „není dán“.

(2)  Člen, který má příslušný zájem, by měl popsat všechny rozhodné skutečnosti a okolnosti, přičemž v případě potřeby využije dodatečného místa.


PŘÍLOHA IV

POSTUPY A POŽADAVKY PRO VÝBĚR, JMENOVÁNÍ A NAHRAZOVÁNÍ ČLENŮ RADY T2S, KTEŘÍ NEPOCHÁZEJÍ Z CENTRÁLNÍ BANKY

1.   Výzva k účasti v soutěži

1.1

Evropská centrální banka (ECB) zveřejní výzvu k účasti v soutěži určenou odborníkům, kteří mají být jmenováni jako členové Rady T2S, kteří nepocházejí z centrální banky, a k vytvoření seznamu náhradníků. Výzva k účasti v soutěži bude provedena v souladu s rozhodnutím ECB/2007/5 ze dne 3. července 2007, kterým se stanoví pravidla pro zadávání zakázek (1), a v souladu s další prováděcí úpravou obsaženou v kapitole 8 příručky k organizačním postupům ECB (Business Practice Handbook). Odchyluje se však v určitém rozsahu zejména od článku 16a rozhodnutí ECB/2007/5; řídí se alespoň hlavními zásadami platnými pro zadávání veřejných zakázek a zajišťuje řádnou a transparentní hospodářskou soutěž.

1.2

Ve výzvě k účasti v soutěži se mimo jiné uvede: a) úloha Rady T2S, b) úloha členů Rady T2S, kteří nepocházejí z centrální banky, c) výběrová kritéria, d) ekonomické aspekty mandátu a e) postup podávání přihlášek včetně lhůty pro jejich podání.

1.3

Výzva k účasti v soutěži se zveřejní v Úředním věstníku Evropské unie a současně na internetových stránkách ECB. Je-li to vhodné, může ECB použít další prostředky ke zveřejnění výzvy k účasti v soutěži. V případě nesrovnalostí mezi jednotlivými zněními rozhoduje znění zveřejněné v Úředním věstníku Evropské unie.

1.4

Lhůta, v níž mohou uchazeči podávat nabídky, musí být alespoň 21 kalendářních dnů od zveřejnění výzvy k účasti v soutěži v Úředním věstníku Evropské unie.

2.   Výběrové řízení

2.1

O složení Rady T2S rozhoduje Rada guvernérů na základě návrhu Výkonné rady; Rada guvernérů jmenuje všechny členy Rady T2S.

2.2

Pokud se týká členů Rady T2S, kteří nepocházejí z centrální banky, hodnotí Rada guvernérů uchazeče podle výběrových kritérií, jež jsou uvedena v oddílu 3.

2.3

Předseda Rady T2S, zástupci národních centrálních bank Eurosystému a zaměstnanci ECB mohou Výkonné radě poskytovat podporu při vyplňování formulářů, kterými se provádí hodnocení uchazečů a v nichž je obsaženo shrnutí podstatných skutečností a nedostatků oproti výběrovým kritériím, jakož i doporučení pro jmenování, pokud se týká vhodnosti daného uchazeče.

2.4

Oproti čl. 16a odst. 6 rozhodnutí ECB/2007/5 budou okamžitě jmenováni dva uchazeči a pro uchazeče, kteří by mohli být v budoucnu jmenováni na případně uvolněné místo člena Rady T2S, se vytvoří seznam náhradníků.

3.   Výběrová kritéria

Výběrovými kritérii jsou:

a)

odbornost v odvětví vypořádání obchodů s cennými papíry jako poskytovatel služeb či jako uživatel služeb v této oblasti, jakož i odbornost ve vztahu k širšímu finančnímu sektoru Unie;

b)

alespoň desetiletá zkušenost spolupráce s významnými účastníky finančních trhů Unie;

c)

pokud možno zkušenost s řízením projektů.

d)

Pracovním jazykem Rady T2S je angličtina; členové Rady T2S, kteří nepocházejí z centrální banky, proto musí být schopni efektivně komunikovat v angličtině.

4.   Seznam náhradníků

4.1

ECB vede seznam náhradníků, v němž jsou obsaženi potenciální uchazeči.

4.2

Uvolní-li se místo člena v Radě T2S, může Výkonná rada vybrat uchazeče ze seznamu náhradníků podle jeho pořadí v tomto seznamu a navrhnout ho Radě guvernérů za člena Rady T2S s funkčním obdobím v délce dvou let, které lze jednou obnovit.

4.3

Seznam náhradníků platí po dobu dvou let od jeho schválení Radou guvernérů. Je-li to nezbytné, může být platnost seznamu náhradníků prodloužena o období dalších dvou let.

4.4

Oproti čl. 16a odst. 7 rozhodnutí ECB/2007/5 nemohou do seznamu náhradníků vstupovat žadatelé s novými nabídkami.

4.5

Odchylně od čl. 16a odst. 8 rozhodnutí ECB/2007/5 mohou mít uchazeči přístup ke svým údajům, mohou je aktualizovat či opravovat, avšak po závěrečné lhůtě uvedené ve výzvě k účasti v soutěži nesmějí aktualizovat ani opravovat své údaje týkající se plnění kritérií způsobilosti a výběrových kritérií.

5.   Jmenování

5.1

Členové Rady T2S, kteří nepocházejí z centrálních bank, jsou jmenováni jako soukromé osoby. Svou odpovědnost nemohou přenášet na jiného člena či třetí osobu.

5.2

Předpokladem všech jmenování je to, že jmenovaná osoba podepíše smlouvu o jmenování předsedou Rady T2S, smlouvu s ECB o peněžitých náhradách a proplácení výdajů a prohlášení uvedená v oddílu 6.1.

5.3

Rada guvernérů jmenuje členy Rady T2S, kteří nepocházejí z centrální banky, jako členy Rady T2S bez hlasovacího práva s funkčním obdobím v délce dvou let, které lze jednou obnovit.

6.   Prohlášení

6.1

Členové Rady T2S, kteří nepocházejí z centrálních bank, se zavazují, že se budou řídit kodexem chování Rady T2S. Je tedy třeba, aby podepsali „Prohlášení o dodržování kodexu chování“ v dodatku 1 přílohy III a aby vyplnili a podepsali „Prohlášení o zájmu“ v dodatku 2 přílohy III.

6.2

Je třeba, aby členové Rady T2S, kteří nepocházejí z centrálních bank, rovněž podepsali prohlášení obsažená ve výzvě.

7.   Skončení mandátu a nahrazování členů

7.1

Rada guvernérů může ukončit mandát člena Rady T2S, který nepochází z centrální banky, dojde-li ke střetu zájmů, porušení povinnosti, neschopnosti vykonávat funkci, porušení kodexu chování nebo vážnému pochybení.

7.2

Mandát se považuje za skončený, pokud člen Rady T2S, který nepochází z centrální banky, rezignuje nebo uplyne jeho funkční období, aniž by bylo obnoveno.

7.3

Skončí-li mandát před uplynutím období dvou let, uplatní se oddíly 4.2 a 4.3.


(1)  Úř. věst. L 184, 14.7.2007, s. 34.


Top