EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0006(01)

2012/235/ЕС: Решение на Европейската централна банка от 29 март 2012 година относно създаването на Съвет за TARGET2-Securities и за отмяна на Решение ЕЦБ/2009/6 (ЕЦБ/2012/6)

OJ L 117, 1.5.2012, p. 13–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 01 Volume 014 P. 138 - 154

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 06/02/2019; отменен от 32019D0003(01)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/235(1)/oj

1.5.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 117/13


РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 29 март 2012 година

относно създаването на Съвет за TARGET2-Securities и за отмяна на Решение ЕЦБ/2009/6

(ЕЦБ/2012/6)

(2012/235/ЕС)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 3.1, 12.1 и 12.3, както и членове 17, 18 и 22 от него,

като взе предвид Насоки ЕЦБ/2010/2 от 21 април 2010 г. относно TARGET2-Securities (1),

като взе предвид Решение ЕЦБ/2009/6 от 19 март 2009 г. относно създаването на Съвет за програмата TARGET2-Securities („TARGET2-Securities Programme Board“) (2),

като има предвид, че:

(1)

На заседанието си от 6 юли 2006 г. Управителният съвет взе решение да проучи, в сътрудничество с централните депозитари на ценни книжа (ЦДЦК) и други участници на пазара, възможността за създаване на нова услуга на Евросистемата за сетълмент на ценни книжа, наречена TARGET2-Securities (T2S). Като част от задачите си в съответствие с членове 17, 18 и 22 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (наричан по-долу „Устава на ЕСЦБ“), Евросистемата ще създаде Т2S като услуга, основана на единна платформа, позволяваща основен, неутрален и безграничен общоевропейски сетълмент — паричен и на ценни книжа, която се предлага на ЦДЦК, за да им даде възможност да предоставят на клиентите си уеднаквени и стандартизирани сетълмент услуги „доставка срещу плащане“ с пари на централна банка в интегрирана техническа среда.

(2)

На 17 юли 2008 г. Управителният съвет реши да стартира Т2S и да предостави необходимите ресурси до завършването на проекта. Въз основа на предложение, направено от Deutsche Bundesbank, Banco de España, Banque de France и Banca d’Italia (наричани по-долу четирите ЦБ), Управителният съвет реши, че Т2S ще бъде разработена и управлявана от тези национални централни банки (НЦБ).

(3)

Съветът за програмата T2S беше създаден като ръководен орган с опростена структура да изготвя предложения за Управителния съвет относно основни стратегически въпроси и да изпълнява задачи от чисто техническо естество, както и да осигурява ефективна и ефикасна организация на T2S, включваща вътрешни и външни заинтересовани страни.

(4)

Съгласно принципа на децентрализация, установен в член 12.1 от Устава на ЕСЦБ, доколкото това се счита за възможно и подходящо, НЦБ изпълняват операции, които представляват част от задачите на Евросистемата. Поради това централните банки от Евросистемата ще възложат на Съвета за T2S определени задачи, така че той да може да бъде напълно оперативен и да действа от името на цялата Евросистема.

(5)

В съответствие с рамката за управление на T2S, Съветът за T2S ще замени Съвета за програмата T2S.

(6)

Поради това Решение ЕЦБ/2009/6 се отменя,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Определения

Термините, използвани в настоящото Решение, ще имат същото значение като в Насоки ЕЦБ/2010/2 и в Рамковото споразумение за T2S, одобрено от Управителния съвет на 17 ноември 2011 г.

Член 2

Съвет за T2S

1.   Съветът за T2S се създава като ръководен орган на Евросистемата, с опростена структура със задачата да изготвя предложения за Управителния съвет относно основни стратегически въпроси и да изпълнява задачи, възложени му от Управителния съвет.

2.   Мандатът на Съвета за T2S, включително неговите цели, отговорности, задачи, състав, работни процедури и бюджет, са установени в приложение I към настоящото решение.

3.   Процедурният правилник на Съвета за T2S е установен в приложение II към настоящото решение.

4.   Кодексът за поведение на членовете на Съвета за T2S е установен в приложение III към настоящото решение.

5.   Процедурите и изискванията за подбор, назначаване и смяна на външните членове на Съвета за T2S, които не са от централна банка, са установени в приложение IV към настоящото решение.

6.   Съветът за T2S започва работа през юли 2012 г.

Член 3

Отмяна

Решение ЕЦБ/2009/6 се отменя.

Член 4

Преходни разпоредби

Членовете на Съвета за програмата T2S продължават да изпълняват своите отговорности и задачи, докато всички членове на Съвета за T2S с право на глас бъдат назначени.

Член 5

Заключителна разпоредба

Настоящото решение влиза в сила на 29 март 2012 г.

Съставено във Франкфурт на Майн на 29 март 2012 година.

Председател на ЕЦБ

Mario DRAGHI


(1)  ОВ L 118, 12.5.2010 г., стр. 65.

(2)  ОВ L 102, 22.4.2009 г., стр. 12.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

СЪВЕТ ЗА T2S

МАНДАТ

ВЪВЕДЕНИЕ

В съответствие с Договора за функционирането на Европейския съюз и Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, Евросистемата ще предложи услуги на T2S на централните депозитари на ценни книжа (ЦДЦК) в Европа. Цялостната цел на T2S е да улесни интеграцията на услугите след сключване на сделки с ценни книжа, като подпомага основен, безграничен и неутрален общоевропейски сетълмент — паричен и на ценни книжа, с пари на централна банка, така че ЦДЦК да могат да предоставят на клиентите си уеднаквени и стандартизирани сетълмент услуги в интегрирана техническа среда с трансгранични възможности.

ОТГОВОРНОСТИ НА СЪВЕТА ЗА T2S

Без да засяга правомощието за окончателно вземане на решения от Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), Управителният съвет възложи на Съвета за T2S изпълнението на ясно определени задачи, отнасящи се до програмата T2S и предоставянето на услуги на T2S. Ако и когато възникнат нови въпроси, отнасящи се до T2S, Управителният съвет може да възложи на Съвета за T2S допълнителни ясно определени задачи, които иначе са в отговорността на Управителния съвет. От гледна точка на окончателната компетентност на Управителни съвет по T2S въпроси, всяка от неговите задачи, възложена на и изпълнена от Съвета за T2S, може още да се изпълнява от Управителния съвет. Съветът за T2S също се основава на Протокола за T2S, подписан от централните банки от Евросистемата.

Съветът за T2S действа в рамките на обхвата на правната рамка на T2S (по-специално рамковите споразумения, споразуменията за участие със собствена валута, споразумението между ниво 2 и ниво 3, прието на 20 април 2011 г. и Насоки ЕЦБ/2010/2.

Съветът за T2S осигурява, че програмата T2S се предоставя:

а)

в съответствие с пазарните очаквания, както са отразени в документа за потребителските изисквания;

б)

в рамките на финансовия режим на T2S;

в)

във времевата рамка, съгласно решение на Управителния съвет.

Предвидено е Съветът за T2S да поеме отговорностите и задачите на Съвета за програмата T2S от юли 2012 г. Този мандат е валиден до края на периода на миграция на T2S, след което ще бъде преразгледан.

След изпълнението на програмата T2S, Съветът за T2S осигурява гладкото функциониране на системата на T2S, в съответствие със съответната техническа и правна документация. Той също така подпомага продължаващото адаптиране на услугите на T2S в съответствие с бъдещи пазарни нужди.

ЗАДАЧИ

Управителният съвет възложи следните задачи на Съвета за T2S:

1.

Изготвяне на предложения за решения на Управителния съвет относно:

а)

цялостна стратегия за T2S;

б)

управление на T2S;

в)

финанси на T2S, включително:

i)

основните характеристики на финансовия режим на T2S (по-специално бюджет, сума, покрит времеви период, финансиране),

ii)

редовен анализ на финансовите рискове, на които е изложена Евросистемата,

iii)

правила за управление за сметката на проекта T2S, държана в счетоводните книги на ЕЦБ и управлявана от Съвета за T2S от името на Евросистемата,

iv)

методология за разходите на T2S,

v)

ценова политика на T2S;

г)

цялостен план на програмата T2S;

д)

разрешение и приоритизиране на заявки за промяна, отнасящи се до документа за потребителските изисквания;

е)

всеки договор, който ще се подписва между Евросистемата и външни заинтересовани страни;

ж)

рамката за управление на риска на T2S;

з)

споразумения за ниво на обслужване, установени с ЦДЦК, националните централни банки (НЦБ) и четирите централни банки (ЦБ);

и)

стратегии за тестване и миграция на T2S;

й)

стратегия за услуги за свързаност;

к)

стратегия за управление на кризи;

л)

описание на услугата на T2S;

м)

задължение и други вземания;

н)

съответствие на ЦДЦК с критериите за допустимост на ЦДЦК.

2.

Управление/ръководство на T2S и отношения с четирите ЦБ

Съветът за T2S:

а)

извършва цялостното управление на програмата T2S и на услугите на T2S;

б)

управлява подробен план, на основата на цялостния план на програмата T2S, както е одобрен от Управителния съвет;

в)

договаря всички изменения на споразумението между ниво 2 и ниво 3 и ги представя за одобрение от Управителния съвет;

г)

установява редовни контакти с четирите ЦБ, за да получи цялата информация, необходима за изпълнението на неговите задачи, в съответствие със споразумението между ниво 2 и ниво 3;

д)

обсъжда и одобрява услугите от четирите ЦБ (напр. общите функционални спецификации, подробните функционални спецификации за потребителите и наръчниците на потребителите) съгласно предварително договорени стандарти за качество и осигурява, че те са съвместими с документа за потребителски изисквания;

е)

потвърждава предложения от четирите ЦБ, особено по отношение на стратегия за ИТ, предоставяне на мрежови услуги и планиране на капацитета, стриктно свързан с T2S;

ж)

координира подходящ процес на управление на промените по отношение на комплекта от документи за определяне на обхвата на T2S и приоритизирането на разрешени промени, отнасящи се до нови версии на T2S;

з)

създава сценарии за проверка за тестовете за приемане на Евросистемата и координира тестове, които включват различни видове заинтересовани страни;

и)

установява подструктура, отговаряща за тестване на потребители в съответствие с графиците за тестване на потребители в рамковите споразумения и споразумението за участие със собствена валута;

й)

прилага рамката за управление на риска на T2S в рамките на параметрите, определени от Управителния съвет;

к)

прилага стратегията за миграция на T2S в рамките на параметрите, определени от Управителния съвет;

л)

прилага оперативната рамка на T2S, включително стратегията за управление на инциденти и кризи на T2S, в рамките на параметрите, определени от Управителния съвет;

м)

осигурява правилното функциониране и качество на услугите на T2S;

н)

осигурява съответствие на услугите на T2S с регулаторните и надзорни изисквания.

3.

Отношения с външни заинтересовани страни

Съветът за T2S:

а)

гарантира, че услугите на T2S отговарят на нуждите на пазара;

б)

взаимодейства с ЦДЦК и централни банки, за да улесни тяхната миграция към T2S;

в)

договаря с ЦДЦК и централни банки извън еврозоната, които са подписали рамковото споразумение и споразумението за участие със собствена валута, всякакви изменения на тези споразумения; това се прави съвместно с централните банки от Евросистемата;

г)

координира с другите структури на управление на T2S, по-специално с ръководната група на ЦДЦК, ръководната група на валути извън еврозоната и консултативната група за T2S;

д)

взаимодейства с доставчици на услуги за свързаност;

е)

назначава председатели на техническите групи след консултации с ръководната група на ЦДЦК и ръководната група на валути извън еврозоната, и получава доклади от техническите групи;

ж)

в рамките на своя мандат обсъжда, координира и цели намирането на възможни решения за уреждане на спорове, възникващи във връзка с T2S с участващи ЦДЦК и централни банки в рамките на процедурата за решаване и ескалация на спорове, предвидена в рамковото споразумение и споразумението за участие със собствена валута;

з)

предоставя съответна информация на компетентните регулаторни и надзорни органи;

и)

изпълнява, с помощта на Службата за програмата T2S на ЕЦБ и експертната мрежа на централните банки, централна роля за комуникация относно T2S по отношение на пазарните участници и публичните органи;

й)

насърчава и допринася за работа по хармонизирането, свързана с T2S;

к)

тясно си сътрудничи с всички съответни органи на публична власт и частни органи (например Европейската комисия, Европейския парламент, регулаторни органи на ценни книжа) относно съответни инициативи в областта на клиринга и сетълмента на ценни книжа;

л)

осигурява прозрачност чрез навременно и последователно публикуване на съответна документация.

4.

Финансов режим на T2S

Съветът на T2S управлява финансовия режим на T2S, както е предвидено в Насоки ЕЦБ/2010/2.

От началото на оперативната фаза Съветът на T2S предоставя редовно на договарящите ЦДЦК и договарящите НЦБ извън еврозоната финансови отчети, които справедливо представят финансовите и бизнес условия, резултатите от операциите и състоянието на възстановяването на разходи по отношение на T2S.

Ръководната група на ЦДЦК, ръководната група на валути извън еврозоната и консултативната група за T2S, както и съответните комитети на Европейската система на централните банки се консултират преди да се отправят до Управителния съвет предложения за финансовия режим на T2S, които водят до промени на цените на T2S.

Доколкото се изисква, ЕЦБ предоставя подходяща подкрепа на Съвета на T2S. Всички разходи, предизвикани от такава подкрепа, се възстановяват на ЕЦБ.

Нещо повече, Съветът за T2S:

а)

управлява бюджета на T2S посредством сметката на проекта T2S;

б)

одобрява плащането на вноските за четирите ЦБ, в съответствие с договорения график за плащане, одобрен от Управителния съвет, след като услугите от четирите ЦБ са били приети от Съвета за T2S.

в)

одобрява разходи, свързани с допълнително съдействие от четирите ЦБ на централни банки от Евросистемата, в съответствие със споразумението между ниво 2 и ниво 3;

г)

одобрява плащането на вноски за ЕЦБ, въз основа на разходите, поети от последната по отношение на T2S;

д)

одобрява и инициира събирането на такси от клиенти на T2S и възстановяването на централните банки от Евросистемата.

СЪСТАВ

Всички членове на Съвета за T2S се назначават от Управителния съвет. Членовете докладват колективно и изключително на органите за вземане на решения на ЕЦБ, когато те действат в качеството им на членове на Съвета за T2S и спазват принципите, предвидени в Кодекса за поведение на Съвета за T2S, изложен в приложение III. В това качество членовете от централните банки от Евросистемата и централните банки извън еврозоната могат да търсят съвет от други служители на тяхната институция по произход. При никакви обстоятелства те не могат да приемат указания от тяхната институция по произход или да се ангажират да вземат конкретна позиция по време на обсъжданията и гласуването в Съвета за T2S.

Съветът за T2S се състои от:

а)

председател, който е служител на висша ръководна длъжност в ЕЦБ;

б)

девет членове от други НЦБ от Евросистемата, включително по един от всяка от следните: Deutsche Bundesbank, Banco de España, Banque de France и Banca d'Italia;

в)

един член от централна банка извън еврозоната, която е подписала споразумението за участие със собствена валута (или двама такива членове, ако обемът на сетълмента във валути, различни от еврото, е най-малко 20% от обема на еврозоната);

г)

двама членове на съвета, които не са от централна банка (без право на глас), които не идват от централни банки, със солиден опит като висши служители в индустрията за сетълмент на ценни книжа и, по възможност, с опит в управление на проекти, които нямат какъвто и да е конфликт на интереси.

Председателят се подпомага от заместник-председател, който се назначава от Управителния съвет. Заместник-председателят е член, готов да замести председателя в случай на отсъствие. Ако в T2S обемът на „доставка срещу плащане“ със сетълмент във валути, различни от еврото, представлява поне 40% от обема на „доставка срещу плащане“ със сетълмент в евро, участващите централни банки извън еврозоната могат да предложат заместник-председателя.

Мандатът на член на Съвета за T2S продължава 24 месеца и може да бъде подновяван.

Управителният съвет взема решение относно състава на Съвета за T2S въз основа на предложение от Изпълнителния съвет на ЕЦБ. За категориите по букви а) до в) заявления се представят от управителя/председателя на съответната централна банка. Изпълнителният съвет дава предпочитание на кандидати, които се отчитат пряко пред най-висшия управителен орган в тяхната централна банка. Изпълнителният съвет осигурява в предложението си поддържането на подходящ баланс между членове с опит в областта на ИТ, в управлението на проекти, както и в сетълмента на ценни книжа (като доставчик на услуги или като потребител на такива услуги).

РАБОТНИ ПРОЦЕДУРИ

1.   Вземане на решения

Ако е възможно, Съветът за T2S взема решения с единодушие. Ако обаче не може да се постигне единодушие в рамките на разумен период от време, председателят може да реши да проведе гласуване въз основа на процедура на гласуване с обикновено мнозинство.

Прилагат се следните правила:

а)

по принцип, следва да е налице кворум от поне седем членове, за да може Съветът за T2S да провежда валидни обсъждания;

б)

само членове на Съвета за T2S от категории по букви а) до в) по-горе имат право на глас;

в)

в случай на отсъствие, член с право на глас може да делегира правото си на глас на друг член; никой член не може да упражнява повече от два гласа по всеки въпрос;

г)

в случай на равен брой гласове, председателят има решаващ глас;

д)

членове на Съвета за T2S не участват при вземането на решения и не гласуват, когато са в ситуация на конфликт на интереси;

е)

членовете се придържат към Кодекса за поведение на Съвета за T2S.

2.   Обем на работа и подпомагане

Без да се засягат принципите за добро управление, установени в член 8 от Насоки ЕЦБ/2010/2:

а)

председателят работи на пълен работен ден по въпроси на T2S; останалите членове се очаква да работят на база 30% от пълен работен ден;

б)

Съветът за T2S се подпомага от Службата за програмата T2S на ЕЦБ;

в)

Съветът за T2S получава принос от контролиращия орган на програмата;

г)

Съветът за T2S се подпомага от Технически комитет, който търси единодушие по технически въпроси; ако не може да се постигне единодушие, въпросите се отнасят до Съвета за T2S;

д)

Съветът за T2S може да създава други комитети.

3.   Отчитане и представителство

Съветът за T2S се отчита пред органите за вземане на решения на ЕЦБ пряко, редовно и на структурирана основа. В тази връзка подготвя отчети до органите за вземане на решения на ЕЦБ, както е необходимо. Тези отчети също се изпращат на Ръководния комитет за информационни технологии на Евросистемата (EISC), който може да съветва органите за вземане на решения на ЕЦБ. Комитетът за платежни и сетълмент системи (PSSC) получава отчетите за информационни цели.

Председателят председателства консултативна група за T2S и представлява Съвета за T2S пред външни лица, освен ако Съветът за T2S не вземе друго решение.

4.   Процедурен правилник

Подробности за работните процедури са дадени в Процедурния правилник на Съвета за T2S, изложен в приложение II.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

СЪВЕТ ЗА T2S

ПРОЦЕДУРЕН ПРАВИЛНИК

ГЛАВА I

СЪВЕТЪТ ЗА T2S

Член 1

Членове

1.   Членовете на Съвета за T2S (наричани по-долу „членовете“) действат в личното си качество и в най-добрия интерес на програмата T2S, в съответствие с Общите принципи на T2S. Членовете заемат свои, напълно независими позиции по време на заседанията на Съвета за T2S.

2.   На членовете от централни банки трябва да бъде осигурено достатъчно време от техните централни банки, а членовете на Съвета, които не са от централни банки, трябва да осигурят, че разполагат с достатъчно време, за да бъдат активно включени в работата на Съвета за T2S (по принцип, 30% от работното време за всички членове, освен председателя).

3.   Членовете няма да бъдат пряко включени в надзора на T2S или на централните депозитари на ценни книжа, които възлагат сетълмент операции на T2S на подизпълнители. Членовете не могат да са част от комитет на Евросистемата/ЕСЦБ, който разполага с някои от горните надзорни отговорности. Членовете не могат да са част от Ръководния комитет за информационни технологии на Евросистемата (EISC) или от Комитета на вътрешните одитори (IAC). Те няма да бъдат включвани ежедневно в дейности по ниво 3.

4.   Членовете трябва да спазват Кодекса за поведение на Съвета за T2S (наричан по-долу „Кодекса“), установен в приложение III.

Член 2

Председател и заместник-председател

1.   Председателят е член на Съвета за T2S на пълен работен ден.

2.   Председателят, в сътрудничество с другите членове, осигурява функционирането на Съвета за T2S, изпълнението на мандата на Съвета за T2S, придържането към процедурния правилник и ефикасното вземане на решения. По-специално, председателят:

а)

предлага дневен ред на заседанията на Съвета за T2S и ги председателства;

б)

предлага годишен график за заседанията;

в)

взема всички административни решения относно Службата за програмата T2S.

3.   Председателят се подпомага от заместник-председател, който замества председателя в случай на отсъствие. Председателят съобщава за това отсъствие на заместник-председателя възможно най-скоро.

Член 3

Секретариат

1.   Председателят назначава служител на Европейската централна банка (ЕЦБ) с голям опит за секретар на Съвета за T2S. Председателят може също да назначи и лице, което да замества секретаря.

2.   Секретарят подпомага председателя и работи под негово/нейно ръководство. Секретарят управлява потока от информация своевременно: а) между членовете; и б) между Съвета за T2S и останалите заинтересовани страни, включително по-специално други комитети на Евросистемата или на Европейската система на централните банки.

ГЛАВА II

ЗАСЕДАНИЯ НА СЪВЕТА ЗА T2S

Член 4

Дата и място на заседанията на Съвета за T2S

1.   Съветът за T2S взема решение за датите на заседанията си по предложение на председателя. Съветът за T2S се среща редовно въз основа на график, който той подготвя своевременно преди началото на всяка година. Честотата на заседанията се определя съобразно нуждите на плана на програмата T2S.

2.   Председателят може да свиква извънредни заседания на Съвета за T2S, когато счита за необходимо. Председателят свиква извънредно заседание, ако искане за такова заседание е представено от поне трима членове.

3.   Съветът за T2S обикновено провежда заседанията си в помещенията на ЕЦБ.

4.   Заседания могат също така да се провеждат чрез телеконферентна връзка, освен ако трима или повече членове възразят.

Член 5

Участие в заседания на Съвета заT2S

1.   В съответствие с принципите за добро управление членовете редовно участват в заседания на Съвета за T2S. Участието е само лично; членове не могат да бъдат замествани.

2.   Присъствието на заседания на Съвета за T2S е ограничено до членовете и други лица, поканени от председателя.

Член 6

Провеждане на заседания на Съвета за T2S

1.   Работният език на Съвета за T2S е английски.

2.   Съветът за T2S приема дневен ред за всяко заседание. По правило секретарят подготвя предварителен дневен ред под ръководството на председателя и го изпраща на членовете най-малко пет работни дни преди заседанието. Съветът за T2S може да реши да премахне или да добави точки към предварителния дневен ред, по предложение на председателя или на друг член. Точка от дневния ред се премахва по искане на трима или повече членове, ако свързаните с нея документи не са представени своевременно на членовете.

3.   По правило секретарят изпраща документите за обсъждане на членовете пет работни дни преди заседание. Кратки документи обаче могат да се изпращат един работен ден предварително. Документи, изпратени по-малко от два работни дни предварително, се считат за „документи за обсъждане“, по които не може да се вземе решение на Съвета за T2S, освен ако всички членове се съгласят за това.

4.   След всяко заседание на Съвета за T2S секретарят подготвя проект на протокол, в който се записват разгледаните въпроси и резултатите от обсъждането. Проектът на протокол включва позициите, изразени по време на заседанието от отделни членове, когато това е поискано. Проектът на протокол се изпраща до членовете в рамките на пет работни дни след заседанието.

5.   След всяко заседание на Съвета за T2S секретарят също така подготвя проект на списък за действие, съдържащ възложените и договорени по време на заседанието задачи и техните крайни срокове за изпълнение, който се изпраща до членовете в рамките на пет работни дни след заседанието.

6.   Членовете предоставят на секретаря коментари по проекта на протокол и на списъка за действие в рамките на пет работни дни след получаването им. Проектът на протокол и на списък за действие се представят за одобрение на Съвета за T2S на следващото заседание (или, ако е необходимо по-рано чрез писмена процедура) и се подписват от председателя.

Член 7

Вземане на решения от Съвета за T2S

1.   Доколкото е възможно, решенията на Съвета за T2S се вземат с единодушие.

2.   За да са действителни обсъжданията на Съвета за T2S, трябва да е налице кворум от поне седем членове. При липса на кворум председателят може да свика извънредно заседание, на което да се вземат решения независимо от кворума.

3.   Ако е необходимо, Съветът за T2S пристъпва към гласуване по искане на председателя. Председателят също така инициира процедура на гласуване по искане на член с право на глас. В съответствие с Кодекса, член не може да гласува ако има конфликт на интереси, както е описан в Кодекса. В случай на отсъствие, член с право на глас може да делегира правото си на глас на друг член с право на глас; никой член не може да упражнява повече от два гласа по всеки въпрос.

4.   Председателят може да инициира тайно гласуване, ако това е поискано от поне трима членове.

5.   Решения също могат да се вземат чрез писмена процедура, освен ако трима или повече членове възразят. Писмената процедура изисква: i) обикновено не по-малко от два работни дни за разглеждане от всеки член; и ii) записване на всяко такова решение в заключенията на следващото заседание на Съвета за T2S.

6.   Предложение, получило обикновено мнозинство от гласовете, се смята за одобрено. В случай на равен брой гласове, председателят има решаващ глас. При отсъствие на председателя, заместник-председателят няма решаващ глас.

ГЛАВА III

КОМУНИКАЦИЯ И ПРОЗРАЧНОСТ

Член 8

Външна комуникация

1.   Председателят редовно информира съответните заинтересовани страни за напредъка, осъществен при изпълнението на програмата T2S. Председателят осигурява, с помощта на секретаря, прозрачност чрез навременното и последователно публикуване на съответна документация на уебсайта на T2S, при условията на задълженията за поверителност, установени в Кодекса.

2.   Членовете трябва да уведомяват председателя преди да предприемат каквото и да е относимо и съществено представителство пред външни лица във връзка със задачите и отговорностите на Съвета за T2S, като произнасяне на речи за T2S на конференции или срещи със заинтересовани страни по отношение на T2S, и трябва да предоставят на Съвета за T2S писмено обобщена информация в рамките на пет работни дни след събитието. Всяка съществена външна комуникация трябва да бъде в интерес на Евросистемата и програмата T2S и трябва да зачита решенията на Управителния съвет и на Съвета за T2S.

3.   Съветът за T2S определя член/членове и/или служители на ЕЦБ/национални централни банки, подпомагащи T2S, да участват в публични и частни инициативи, свързани с клиринг и сетълмент на ценни книжа, както и с възможност да представляват T2S в съответни комитети или работни групи. Служител на ЕЦБ или НЦБ може само да бъде определен по този начин, ако е установено, че спазва задължения по отношение на поверителността и конфликта на интереси, които са най-малко съответстващи на задълженията по Кодекса.

Член 9

Вътрешна комуникация

1.   Членове на Съвета за T2S, които не принадлежат към Евросистемата, получават, при условия на поверителност, цялата документация относно T2S, представена на Управителния съвет, след заседанието на Управителния съвет, както и решенията по точките относно T2S от протоколите на Управителния съвет.

2.   НЦБ от Евросистемата, които нямат служител в Съвета за T2S, имат автоматичен достъп до цялата документация на Съвета за T2S. Те също така могат да отправят искане до председателя да участват в комитет на Съвета за T2S, ако имат особен интерес към някоя тема. Един член ще бъде отговорен за информирането на такива НЦБ от Евросистемата, ако се счита, че те могат да имат особен интерес. Този член може също да отнесе всеки въпрос, повдигнат от такава НЦБ от Евросистемата, пред Съвета за T2S.

ГЛАВА IV

ФИНАНСОВ РЕЖИМ

Член 10

Функциониране на сметката на проекта T2S

1.   Съветът за T2S управлява сметката на проекта T2S от името на Евросистемата, която се държи в счетоводните книги на ЕЦБ и която има статут на транзитна сметка. Сметката на проекта T2S се използва за: а) управление на финансови потоци (по-специално събиране на средства и плащане на вноски) между централните банки от Евросистемата, които произтичат от бюджета на T2S; и б) управление на финансови потоци, свързани с такси за услуги на T2S. Съветът за T2S осигурява салдото по сметката на проекта да е винаги „нула“ или „положително“.

2.   Председателят кани своевременно НЦБ от Евросистемата да бюджетират своя дял от разходите (в съответствие с алгоритъма за разпределяне на разходите на T2S) и да платят своя дял от разходите по сметката на проекта T2S, в съответствие с графика за плащанията, одобрен от Управителния съвет.

3.   Председателят нарежда плащането на вноските от сметката на проекта T2S при наличието на предварително одобрение от Съвета за T2S. Плащането на вноска за четирите ЦБ се счита за предварително одобрено от Съвета за T2S, след като е потвърдена и приета услуга от четирите ЦБ и това потвърждаване и приемане е формално одобрено в протокола от заседанието на Съвета за T2S. Плащането на вноска за ЕЦБ се извършва в началото на всяка година в съответствие със споразуменията, посочени във финансовия пакет.

ГЛАВА V

ОДИТ

Член 11

Одит

Дейностите на Съвета за T2S са предмет на преглед от Комитета на вътрешните одитори (IAC).


ПРИЛОЖЕНИЕ III

СЪВЕТ ЗА T2S

КОДЕКС ЗА ПОВЕДЕНИЕ

Въведение

Съветът за T2S е съставен от членове, назначени от Управителния съвет. Членовете трябва да действат само в най-добрия интерес на програмата T2S, в съответствие с общите принципи на T2S и трябва да отделят достатъчно време за работа, свързана с програмата T2S.

Съветът за T2S подпомага органите за вземане на решения на Европейската централна банка (ЕЦБ) за осигуряване на успешното и навременно приключване на програмата T2S и докладва пред Управителния съвет. От съществена важност за информираното и независимо вземане на решения от Управителния съвет е работата на Съвета за T2S да не е засегната от обстоятелства, които могат да доведат до конфликт на интереси за някой член.

Също от съществена важност за добрата репутация и доверието в Евросистемата/Европейската система на централните банки (ЕСЦБ), както и за правната обоснованост на програмата T2S, е членовете да се ръководят и да се вижда, че се ръководят от общия интерес на Евросистемата, и по-специално от интереса на програмата T2S. Следователно, членовете е необходимо да: а) избягват ситуации, при които съществува или изглежда да съществува конфликт на интереси; б) действат само в качеството им на представители на Евросистемата и T2S в техните взаимоотношения с публични органи, централни банки, представители на индустрията и други външни заинтересовани страни, въвлечени в проектирането, разработването и оперирането на T2S; и в) осигуряват обективност, неутралност и лоялна конкуренция между потенциалните доставчици с интерес към програмата T2S.

Задължението за професионална тайна, посочено в член 37.1 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (наричан по-долу „Устав на ЕСЦБ“) се прилага, както за служители на ЕЦБ, така и за служители на националните централни банки (НЦБ), изпълняващи задачи, свързани с ЕСЦБ, и покрива поверителна информация относно търговски тайни или информация, която има търговска стойност. Равностойно задължение се прилага за членовете на Съвета за T2S, които не са от централна банка. Членовете, които не са от централна банка, следва също да спазват допълнителните правила за поведение, които могат да бъдат предвидени в писмото за тяхното назначаване и в договора им с ЕЦБ.

Уместно е и в съответствие с добрите административни практики да се определят етични стандарти относно почтено професионално поведение, принципа за лоялна конкуренция, избягването на конфликт на интереси и защитата на поверителна информация, изготвена от Евросистемата или предоставена от трети страни, при запазване на експертните знания и опита в съответните области от програмата T2S в рамките на Съвета за T2S в цялостната полза на Евросистемата/ЕСЦБ. Нещо повече, уместно е и в съответствие с добрите административни практики условията за работа на персонала, приложими за членове, които са служители на ЕЦБ, както и равностойните разпоредби, приложими за членове, които са служители на НЦБ, да осигурят поправяне на вредите от нарушения на този Кодекс за поведение (наричан по-долу „Кодекс“). Равностойна разпоредба се прилага за членовете на Съвета за T2S, които не са от централна банка.

Настоящият Кодекс не засяга изисквания, произтичащи от други етични разпоредби, които може да са приложими за членове на Съвета за T2S в тяхната функция на служители на ЕЦБ или НЦБ.

1.   Определения

За целите на настоящия Кодекс:

а)

„председател“ означава лице, назначено от Управителния съвет да председателства Съвета за T2S;

б)

„заместник-председател“ означава лице, назначено от Управителния съвет да замества председателя в случай на отсъствие;

в)

„поверителна информация“ означава, без да се засяга, задължението за професионална тайна в член 37.1 от Устава на ЕСЦБ и на Европейската централна банка или за документи, класифицирани, съгласно режима на поверителност на ЕЦБ, които са предоставени на всеки член на Съвета за T2S: i) търговски тайни на Евросистемата или трети страни и всяка информация, имаща търговска стойност, различна от целта на работата на Съвета за T2S; ii) всяка информация, чието нерегламентирано разкриване би могло да навреди на съществените интереси на Евросистемата; и iii) всяка информация, която едно разумно лице би счело за поверителна; „поверителна информация“ не включва информация, която: i) е или става широкодостъпна на обществеността, освен ако е чрез нарушение на настоящия Кодекс; или ii) е разработена независимо от трета страна без достъп до поверителна информация; или iii) при условията на раздел 3, закон изисква да бъде разкрита;

г)

„член на Съвета, който не е от централна банка“ означава член на Съвета за T2S, който не е служител на ЕЦБ или на НЦБ;

д)

„мандат“ означава мандатът, установен в приложение I;

е)

„член“ означава член на Съвета за T2S, включително председателя;

ж)

„потенциални доставчици“ означава търговски субекти, имащи интерес в предоставянето на свързани с T2S стоки и/или услуги на централни банки от еврозоната или на централни банки извън еврозоната, които са се ангажирали да правят сетълмент на националната си валута през T2S.

2.   Избягване на конфликт на интереси

2.1.

Конфликт на интереси възниква по отношение на предоставянето на стоки и/или услуги, свързани с мандата на Съвета за T2S, когато член има търговски или професионален интерес, или дял, в потенциален доставчик, независимо дали чрез собственост, контрол, инвестиция или по друг начин, който влияе или може да повлияе на безпристрастното и обективно изпълнение на задълженията му като член.

2.2.

Членовете действат в общия интерес на Евросистемата и програмата T2S. Те избягват всяка ситуация, която е вероятно да доведе до конфликт на интереси.

2.3.

Ако конфликт на интереси възникне или е вероятно да възникне във връзка със задачи на Съвета за T2S, съответният член известява за този действителен или потенциален конфликт на интереси органа за съответствие в неговата централна банка (или, в случай на член на Съвета, който не е от централна банка, известява служителя по етика на ЕЦБ), като използва образеца, установен в допълнение 2, и едновременно информира председателя за това. Ако органът за съответствие (или, в случай на член на Съвета, който не е от централна банка, служителят по етика на ЕЦБ) заключи, че съществува конфликт на интереси, отправя препоръка към управителя на съответната централна банка (или, в случай на член на Съвета, който не е от централна банка към председателя на ЕЦБ) относно подходящо справяне с конфликта на интереси, а управителят/председателят на ЕЦБ информира своевременно председателя за това. Управителят/председателят предоставя необходимите подробности, за да даде възможност на председателя да има информирано виждане относно подходящото справяне с конфликта на интереси.

2.4.

Ако, по време на заседание на Съвета за T2S, член има причини да вярва, че участието на друг член в обсъжданията, гласуването или писмена процедура на Съвета за T2S би могло да доведе до конфликт на интереси, той информира незабавно председателя.

2.5.

Председателят кани члена, който е установил действителен или потенциален конфликт на интереси, съгласно раздел 2.3 или за когото е изразено съмнение за конфликт на интереси, съгласно раздел 2.4, да заяви дали съществува действителен или потенциален конфликт на интереси. Ако председателят не е доволен от изявлението на съответния член, тогава всеки относим въпрос се изтегля от дневния ред. Председателят информира своевременно органа за съответствие на съответната централна банка (или, в случай на член на Съвета, който не е от централна банка, служителят по етика на ЕЦБ) за всеки такъв случай, както и Управителния съвет, ако прецени за необходимо.

2.6.

Ако раздели 2.3, 2.4 или 2.5 се отнасят за председателя, то председателят информира заместник-председателя.

2.7.

Даден член не гласува по въпрос, по отношение на който има конфликт на интереси. Това също се прилага за член, който е служител на четирите ЦБ, ако Съветът за T2S взема решение за потвърждаване на услуги на четирите ЦБ.

3.   Правилно използване на поверителна информация

3.1

Членовете използват поверителна информация единствено за целите и в интерес на Евросистемата и програмата T2S и в съответствие с мандата на Съвета за T2S.

3.2

Членовете не трябва да разкриват поверителна информация на трети страни, а по отношение на членове, които са служители на ЕЦБ или НЦБ, те могат да разкриват поверителна информация на служители на тяхната централна банка или на друга централна банка само при стриктно спазване на принципа „необходимост да се знае“, за да предоставят съвет за да се осигури възможност за формиране на становище по определен въпрос. Поверителна информация, означена „само за членове“, не може, по принцип, да се разкрива от членове на служители от техните централни банки или от други централни банки, освен със съгласието на Съвета за T2S.

3.3

Членовете предприемат всички необходими мерки, за да предотвратят инцидентно разкриване или нерегламентиран достъп до поверителна информация.

3.4

Членовете не трябва да използват своя достъп до поверителна информация в полза на лице извън Евросистемата или, без подходящо обосновка, в полза на тяхната централна банка.

3.5

Доколкото на член е разпоредено от съд или от регулаторен, надзорен или друг компетентен орган, който има юрисдикция над този член, да разкрие или предостави поверителна информация, следва да:

а)

даде незабавно писмено известие за такова нареждане, когато законът позволява, до председателя и органа за съответствие (или, в случай на член на Съвета, който не е от централна банка, до служителя по етика на ЕЦБ) на неговата централна банка, с възможно най-много подробности;

б)

получи експертен правен съвет за законността и изпълнимостта на такова нареждане, ако председателят сметне за необходимо;

в)

си сътрудничи с всички съответни централни банки и да предостави такава помощ, каквато председателят може разумно да поиска, за да позволи на Съвета за T2S или на централната банка на съответния член да потърси правни средства за защита на поверителната информация;

г)

съобщи на съда или съответния орган за поверителния характер на информацията и да поиска съдът или органът да запазят поверителността на информацията до степента, позволена от закона.

Ако този раздел се отнася за председателя, той информира заместник-председателя.

4.   Прозрачност и откритост

4.1.

При спазване на изискванията относно поверителната информация, в своите контакти с потенциални доставчици или търговски организации, представляващи потенциални доставчици, членовете се стремят да поддържат лоялна конкуренция и да предоставят обективна и относима информация на всички такива потенциални доставчици или представители по координиран и недискриминационен начин. В зависимост от информацията, която ще се предоставя, тази цел може да бъде постигната чрез ангажирането им в конструктивен диалог и споделянето на документация с тях в консултативни групи.

4.2.

Член взема под внимание всяка писмена комуникация, адресирана до него от потенциални доставчици или търговски организации, представляващи потенциални доставчици. Членовете разглеждат такава комуникация като поверителна, освен ако обратното е изрично заявено от потенциалния доставчик или представител.

4.3.

Раздели 4.1 и 4.2 не следва да се тълкуват като възпиращи контактите между членове на Съвета за T2S и потенциални доставчици или търговски организации, представляващи потенциални доставчици. Членовете обаче поддържат редовен обмен на информация в рамките на Евросистемата относно контактите си с такива потенциални доставчици или представители.

5.   Мнение по етични въпроси

Ако даден член има някакъв въпрос относно приложението на Кодекса, той следва да потърси мнение от служителя по етика на ЕЦБ.

6.   Санкции и заключителни разпоредби

6.1.

Без да се засягат правилата за дисциплинарни производства, съдържащи се в техните условия за назначаване или всички приложими наказателни, дисциплинарни, административни или договорни санкции, член, който наруши настоящия Кодекс, незабавно се освобождава от Съвета за T2S и се заменя в съответствие с процедурите, установени в приложение I.

6.2.

След прекратяване изпълнението на задълженията си на член, той продължава да бъде обвързан от раздел 3.

6.3.

Бивш член не трябва да използва поверителна информация с цел да получи работа при потенциален доставчик, или да разкрива или използва каквато и да е поверителна информация, придобита по силата на участието си в Съвета за T2S, като служител на потенциален доставчик.

6.4.

По време на първата година след прекратяване изпълнението на задълженията им, членовете продължават да избягват всеки конфликт на интереси, който би могъл да възникне от всяка нова професионална дейност или назначение. Те трябва, по-специално, да информират писмено Съвета за T2S винаги, когато възнамеряват да се ангажират с някоя професионална дейност или да приемат назначение, както и трябва да потърсят мнението на Съвета за T2S, преди да се ангажират с това.

6.5.

Ако бивш член не зачита изискванията, посочени в раздели 6.3 и 6.4, Съветът за T2S може да информира неговия работодател, че възниква конфликт на интереси между тяхната нова и предишна позиция.

7.   Адресати и дистрибуция

Адресати на настоящият Кодекс са членовете на Съвета за T2S. Копие от него се предоставя на всеки настоящ член и на нови членове след назначаването им. От членовете се изисква също да подпишат допълнения 1 и 2, преди да участват в заседания на Съвета за T2S.

Допълнение 1

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СПАЗВАНЕ НА КОДЕКСА ЗА ПОВЕДЕНИЕ

С настоящата декларация аз приемам приложения Кодекс и потвърждавам моите задължения по-долу, по-специално моето задължение а) да поддържам поверителността на поверителната информация, придобита от мен; и б) да избягвам и декларирам ситуации, които биха довели до конфликт на интереси при изпълнението на моите задължения като член на Съвета за T2S, по отношение на програмата за T2S.

(подпис и дата)

(имена)

(адрес)

Допълнение 2

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИНТЕРЕС  (1)

(имена)

(адрес)

(професия)

Програмата T2S е пряко или непряко (напр. по отношение на член от семейството) повлияна от следните парични и/или непарични интереси, които могат да създадат конфликт на интереси по смисъла на настоящия Кодекс (2):

Инвестиция (напр. пряка или непряка в търговски субект, включително дъщерни дружества или други субекти, принадлежащи към същата корпоративна група, които имат интерес като потенциален доставчик на програмата T2S, освен ако е държана чрез инвестиционен или пенсионен фонд или подобен на тях):

Позиция (напр. текуща или предишна, платена или неплатена, при търговски субект, който има интерес като потенциален доставчик на програмата T2S):

Доходи или подаръци (напр. текущи, предишни или очаквани възнаграждения, включително право на обезщетение, опции, които могат да бъдат упражнени на по-късен етап и трансфери на пенсионни права, или подаръци, получени от търговски субект, който има интерес като потенциален доставчик на програмата T2S):

Други:

С настоящото декларирам под клетва, че доколкото ми е известно, разкритата информация е вярна и пълна.

(подпис и дата)

(имена)


(1)  Ако член няма съответен интерес, това следва да се посочи, като се декларира „няма“ в съответното(ите) поле(та).

(2)  Член със съответен интерес следва да опише всички относими факти и обстоятелства, използвайки допълнително пространство, ако е необходимо.


ANNEX IV

ПРОЦЕДУРИ И ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОДБОР, НАЗНАЧАВАНЕ И СМЯНА НА ЧЛЕНОВЕ НА СЪВЕТА ЗА T2S, КОИТО НЕ СА ОТ ЦЕНТРАЛНА БАНКА

1.   Покана за конкурс

1.1.

Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува покана за конкурс за експерти, които да бъдат назначени като членове на Съвета за T2S, които не са от централна банка, и за съставяне на списък с резерви. Поканата за конкурс се извършва в съответствие с Решение ЕЦБ/2007/5 от 3 юли 2007 г. за определяне на правилата за възлагане на обществени поръчки (1) и допълнително въведени в глава 8 от Наръчника по бизнес практики на ЕЦБ. Тя се различава обаче, до известна степен, по-специално от член 16а от Решение ЕЦБ/2007/5, и зачита най-малко основните принципи на обществените поръчки и осигурява истинска и прозрачна конкуренция.

1.2.

Поканата за конкурс определя inter alia: а) ролята на Съвета за T2S; б) ролята на членовете, които не са от централна банка в Съвета за T2S; в) критериите за подбор; г) икономическите аспекти на мандата; и д) процедурата за кандидатстване, включително краен срок за получаване на заявления.

1.3.

Поканата за конкурса се публикува едновременно в Официален вестник на Европейския съюз и на интернет страницата на ЕЦБ. Ако е подходящо, ЕЦБ може да използва допълнителни средства за оповестяване на поканата за конкурса. В случай на несъответствия, версията, публикувана в Официален вестник на Европейския съюз, има предимство пред другите версии.

1.4.

Крайният срок за подаване на заявления от кандидатите следва да бъде най-малко 21 календарни дни след публикуването на поканата за конкурса в Официален вестник на Европейския съюз.

2.   Процедура по подбор

2.1.

Управителният съвет взема решение относно състава на Съвета за T2S въз основа на предложение от Изпълнителния съвет и назначава всички членове на Съвета за T2S.

2.2.

По отношение на членовете на Съвета за T2S, които не са от централна банка, Управителният съвет оценява кандидатите според критериите за подбор в раздел 3.

2.3.

Председателят на Съвета за T2S, представители от националните централни банки от Евросистемата и служители на ЕЦБ могат да подпомагат Изпълнителния съвет при попълване на формулярите за оценка на кандидатите, които включват резюме на достойнствата и недостатъците спрямо критериите за подбор и препоръка за пригодността на кандидата за назначаване.

2.4.

Противно на член 16а, параграф 6 от Решение ЕЦБ/2007/5 двама кандидати се назначават незабавно и се изготвя списък с резерви с потенциални кандидати за бъдещи свободни места.

3.   Критерии за подбор

Критериите за подбор са:

а)

опит в сетълмента на ценни книжа като доставчик на услуги или като потребител на услуги в тази област, както и опит по отношение на финансовия сектор на целия Съюз;

б)

поне 10 години опит във взаимодействие с основните пазарни участници на финансовите пазари на Съюза;

в)

за предпочитане — опит в управлението на проекти.

г)

работният език на Съвета за T2S е английският; следователно членовете, които не са от централна банка, трябва да могат ефективно да комуникират на английски език.

4.   Списък с резерви

4.1.

ЕЦБ поддържа списък с резерви с потенциални кандидати.

4.2.

В случай на свободно място в Съвета за T2S, Изпълнителният съвет може да избере кандидат от списъка с резервите според тяхното класиране в този списък с резерви и да го предложи на Управителния съвет за член на Съвета за T2S с мандат от две години, който може да бъде подновяван само веднъж.

4.3.

Списъкът с резервите остава валиден за срок от две години, след одобряването му от Управителния съвет. Срокът на валидност на списъка с резервите може да бъде удължен, ако е необходимо, за нов период от две години.

4.4.

Противно на член 16а, параграф 7 от Решение ЕЦБ/2007/5, списъкът с резервите не е отворен за нови кандидати.

4.5.

В отклонение от член 16а, параграф 8 от Решение ЕЦБ/2007/5 кандидатите имат достъп и могат да обновяват или коригират своите данни, но не могат да обновяват или коригират своите критерии за допустимост и критерии за подбор след датата на приключване на поканата за конкурса.

5.   Назначаване

5.1.

Членовете на Съвета за T2S, които не са от централна банка, се назначават в лично качество. Те не могат да делегират своите отговорности на друг член или на трети лица.

5.2.

Всички назначения изискват подписването от лицето, определено за назначаване, на договор за назначаване от председателя на Съвета за T2S, на договор с ЕЦБ за възнагражденията и възстановяването на разходите, както и на декларациите, посочени в раздел 6.1.

5.3.

Управителният съвет назначава членовете на Съвета за T2S, които не са от централна банка, като членове на Съвета за T2S без право на глас с мандат от две години, който може да бъде подновяван само веднъж.

6.   Декларации

6.1.

Членовете на Съвета за T2S, които не са от централна банка, се задължават да съблюдават Кодекса за поведение на Съвета за T2S. Съответно, от тях се изисква да подпишат „декларация за спазване на Кодекса за поведение“ от допълнение 1 към приложение III и да попълнят и подпишат „декларация за интерес“ от допълнение 2 към приложение III.

6.2.

От членовете на Съвета за T2S, които не са от централна банка, се изисква също да подпишат декларациите, предвидени в поканата.

7.   Прекратяване и замяна

7.1.

Управителният съвет може да прекрати мандата на член на Съвета за T2S, който не е от централна банка, в случай на конфликт на интереси, нарушаване на задължение, невъзможност да изпълнява задълженията си, нарушение на Кодекса за поведение или в случай на сериозно нарушение.

7.2.

Мандатът се счита за прекратен, когато членът, който не е от централна банка, напусне или когато неговият мандат изтече без да е подновен.

7.3.

Ако мандат е прекратен преди края на двегодишния срок, се прилагат раздели 4.2 и 4.3.


(1)  ОВ L 184, 14.7.2007 г., стр. 34.


Top