EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009O0001

Smernica Evropske centralne banke z dne 20. januarja 2009 o spremembah Smernice ECB/2000/7 o instrumentih monetarne politike in postopkih Eurosistema (ECB/2009/1)

OJ L 36, 5.2.2009, p. 59–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2011; razveljavil 32011O0014

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2009/101/oj

5.2.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 36/59


SMERNICA EVROPSKE CENTRALNE BANKE

z dne 20. januarja 2009

o spremembah Smernice ECB/2000/7 o instrumentih monetarne politike in postopkih Eurosistema

(ECB/2009/1)

(2009/101/ES)

SVET EVROPSKE CENTRALNE BANKE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti ter zlasti prve alinee člena 105(2) Pogodbe,

ob upoštevanju Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke (v nadaljevanju „Statut ESCB“) ter zlasti člena 12.1 in člena 14.3 v povezavi s prvo alineo člena 3.1, členom 18.2 in prvim odstavkom člena 20,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Enotna denarna politika zahteva opredelitev instrumentov in postopkov, ki se uporabljajo v Eurosistemu, sestavljenem iz nacionalnih centralnih bank (NCB) držav članic, ki so sprejele euro (v nadaljevanju „sodelujoče države članice“), in Evropske centralne banke (ECB), da bi se ta politika izvajala na enoten način v vseh sodelujočih državah članicah.

(2)

Zaradi nedavnega dogajanja na trgih kolateraliziranih vrednostnih papirjev so potrebne nekatere spremembe opredelitve in izvajanja enotne denarne politike Eurosistema. Še posebej je treba spremeniti bonitetne zahteve za kolateralizirane vrednostne papirje in izločiti nekatere kategorije kolateraliziranih vrednostnih papirjev iz uporabe pri kreditnih poslih Eurosistema, da bi se zagotovila skladnost s členom 18.1 Statuta ESCB, ki zahteva, da se morajo kreditni posli s kreditnimi institucijami in drugimi udeleženci na trgu sklepati na podlagi ustreznega zavarovanja posojil.

(3)

Eden izmed ukrepov za obvladovanje tveganj, ki ga Eurosistem lahko uporabi za zagotovitev ustrezne zaščite Eurosistema pred tveganji v skladu s členom 18.1 Statuta ESCB, je uvedba omejitev glede izdajateljev ali finančnega premoženja, ki se uporablja kot zavarovanje. Da bi se Eurosistem zaščitil pred kreditno izpostavljenostjo, je treba omejiti koncentracijo izdajateljev pri uporabi nekritih bančnih obveznic kot zavarovanja –

SPREJEL NASLEDNJO SMERNICO:

Člen 1

Spremembe Priloge I

Priloga I k Smernici ECB/2000/7 z dne 31. avgusta 2000 o instrumentih monetarne politike in postopkih Eurosistema (1) se spremeni v skladu s Prilogo k tej smernici.

Člen 2

Preverjanje

NCB bodo poslale ECB podrobnosti glede besedil in sredstev, s katerimi se nameravajo uskladiti s to smernico, najkasneje do 30. januarja 2009.

Člen 3

Začetek veljavnosti

Ta smernica začne veljati 20. januarja 2009. Člen 1 se uporablja od 1. marca 2009.

Člen 4

Naslovniki

Ta smernica je naslovljena na NCB sodelujočih držav članic.

V Frankfurtu na Majni, 20. januarja 2009

Za Svet ECB

Predsednik ECB

Jean-Claude TRICHET


(1)  UL L 310, 11.12.2000, str. 1.


PRILOGA

Priloga I k Smernici ECB/2000/7 se spremeni, kot sledi:

1.

V oddelku 6.2.1 pod naslovom „Vrsta finančnega premoženja“ se točka (c) v četrtem odstavku nadomesti z naslednjim:

„(c)

ne sme vsebovati, v celoti ali delno, dejansko ali potencialno, kreditnih zapisov ali podobnih terjatev, ki bi izhajale iz prenosa kreditnega tveganja z izvedenimi kreditnimi finančnimi instrumenti ali s tranšami drugih kolateraliziranih vrednostnih papirjev (1). Kolateralizirani vrednostni papirji, izdani pred 1. marcem 2009, bodo do 1. marca 2010 izvzeti iz zahteve po izključitvi tranš drugih kolateraliziranih vrednostnih papirjev.

2.

V petem odstavku oddelka 6.3.1 se za drugim stavkom vstavi naslednji stavek:

„Za kolateralizirane vrednostne papirje, izdane od 1. marca 2009 dalje, je zahteva Eurosistema glede visokih bonitetnih standardov opredeljena kot bonitetna ocena ’AAA‘ ob izdaji, z minimalnim bonitetnim pragom ves čas obstoja vrednostnega papirja, določenim na ravni bonitetne ocene ’single A‘ (2).

3.

V prvem odstavku oddelka 6.4.2 se vstavi naslednja tretja alinea:

„—

Eurosistem omeji uporabo nekritih bančnih obveznic, ki jih izda izdajatelj ali kateri koli drugi subjekt, s katerim je izdajatelj v tesni povezavi, v skladu s pravnimi zahtevami, določenimi v oddelku 6.2.3. Nekrite bančne obveznice, ki jih izda posamezni izdajatelj ali subjekt, s katerim je izdajatelj v tesni povezavi, lahko nasprotne stranke uporabijo kot zavarovanje samo, kolikor vrednost, ki jo Eurosistem pripiše takšnemu zavarovanju, po uporabi odbitkov ne preseže 10 % skupne vrednosti zavarovanja, ki ga predloži ta nasprotna stranka, po upoštevanju odbitkov. Ta omejitev se ne uporablja za nekrite bančne obveznice, za katere jamči subjekt javnega sektorja, ki ima pravico pobirati davke, ali če vrednost zgoraj navedenih nekritih bančnih obveznic po odbitkih ne presega 50 milijonov EUR. Za nekrite bančne obveznice, predložene Eurosistemu kot zavarovanje do 20. januarja 2009, ta omejitev ne velja do 1. marca 2010. V primeru združitve dveh ali več izdajateljev nekritih bančnih obveznic ali vzpostavitve tesne povezave med temi izdajatelji, se v kontekstu te omejitve ti izdajatelji obravnavajo kot ena skupina izdajateljev samo eno leto po dnevu združitve ali vzpostavitve tesne povezave.“

4.

V oddelku 6.4.1 se okvir 7 nadomesti z naslednjim:

„OKVIR 7

Ukrepi za obvladovanje tveganj

Eurosistem uporablja naslednje ukrepe za obvladovanje tveganj:

Odbitki pri vrednotenju

Eurosistem pri vrednotenju finančnega premoženja za zavarovanje terjatev uporablja ’odbitke pri vrednotenju‘. To pomeni, da se vrednost finančnega premoženja za zavarovanje terjatev izračuna kot tržna vrednost finančnega premoženja minus določen odstotek (odbitek).

Gibljivo kritje (dnevno vrednotenje po tržnih cenah)

Eurosistem zahteva, da finančno premoženje, ki se uporablja za zavarovanje terjatev pri povratnih transakcijah za povečevanje likvidnosti, v času vzdržuje svojo tržno vrednost po odbitku. Če redno merjena vrednost finančnega premoženja za zavarovanje terjatev pade pod določeno raven, nacionalne centralne banke zahtevajo od nasprotnih strank, da te zagotovijo dodatno finančno premoženje ali denarna sredstva (tj. sprožijo poziv h kritju). Podobno, če ob vrednotenju vrednost finančnega premoženja za zavarovanje terjatev preseže določeno raven, lahko nasprotne stranke umaknejo presežno finančno premoženje ali denarna sredstva. (Izračuni, ki se nanašajo na izvedbo pozivov h kritju, so predstavljeni v okvirju 8).

Omejitve v zvezi z uporabo nekritih bančnih obveznic

Eurosistem uporabi omejitve glede nekritih bančnih obveznic, ki so opisane v oddelku 6.4.2.

Eurosistem lahko kadar koli uporabi tudi naslednje ukrepe za obvladovanje tveganj, če je to potrebno za zagotovitev zadostne zaščite Eurosistema v skladu s členom 18.1 Statuta ESCB:

Začetno kritje

Eurosistem lahko uporabi začetno kritje pri povratnih transakcijah za povečevanje likvidnosti. To bi pomenilo, da bi morale nasprotne stranke priskrbeti finančno premoženje za zavarovanje terjatev v vrednosti, ki je najmanj enaka likvidnosti, ki jo zagotovi Eurosistem, povečani za vrednost začetnega kritja.

Omejitve v zvezi z izdajatelji/dolžniki ali garanti

Eurosistem lahko razen omejitev, ki veljajo za nekrite bančne obveznice, uporabi dodatne omejitve pri izpostavljenosti do izdajateljev/dolžnikov ali garantov. Takšne omejitve je mogoče uporabiti tudi pri določenih nasprotnih strankah, zlasti če se zdi kreditna kakovost nasprotne stranke močno povezana s kreditno kakovostjo finančnega premoženja, ki ga je kot zavarovanje predložila ta nasprotna stranka.

Dodatna jamstva

Eurosistem lahko pogojuje sprejem določenega finančnega premoženja z dodatnimi jamstvi s strani finančno trdnih subjektov.

Izločitev

Eurosistem lahko določeno finančno premoženje izloči iz uporabe pri svojih operacijah denarne politike. Take omejitve se lahko uporabijo tudi pri določenih nasprotnih strankah, zlasti če se zdi kreditna kakovost nasprotne stranke močno povezana s kreditno kakovostjo finančnega premoženja, ki ga je kot zavarovanje predložila ta nasprotna stranka.“

5.

Tabela v Prilogi 5 se nadomesti z naslednjim:

„SPLETNE STRANI EUROSISTEMA

Centralna banka

Spletna stran

Evropska centralna banka

www.ecb.europa.eu

Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique

www.nbb.be or www.bnb.be

Deutsche Bundesbank

www.bundesbank.de

Central Bank and Financial Services Authority of Ireland

www.centralbank.ie

Bank of Greece

www.bankofgreece.gr

Banco de España

www.bde.es

Banque de France

www.banque-france.fr

Banca d’Italia

www.bancaditalia.it

Central Bank of Cyprus

www.centralbank.gov.cy

Banque centrale du Luxembourg

www.bcl.lu

Bank Ċentrali ta’ Malta/Central Bank of Malta

www.centralbankmalta.org

De Nederlandsche Bank

www.dnb.nl

Österreichische Nationalbank

www.oenb.at

Banco de Portugal

www.bportugal.pt

Národná banka Slovenska

www.nbs.sk

Banka Slovenije

www.bsi.si

Suomen Pankki

www.bof.fi“


(1)  Ta zahteva ne izključuje kolateraliziranih vrednostnih papirjev, pri katerih sta v strukturo izdaje vključena dva subjekta za posebne namene in je v zvezi s tema subjektoma za posebne namene izpolnjena zahteva po ’pravi prodaji‘, tako da so dolžniški vrednostni papirji, ki jih izda drugi subjekt za posebne namene, neposredno ali posredno podprti z izvirnim skladom finančnega premoženja brez tranš. Še več, koncept tranš drugih kolateraliziranih vrednostnih papirjev ne vključuje kritih obveznic, ki so v skladu s členom 22(4) Direktive Sveta 85/611/EGS z dne 20. decembra 1985 o usklajevanju zakonov in drugih predpisov o kolektivnih naložbenih podjemih za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) (UL L 375, 31.12.1985, str. 3).“

(2)  ’AAA‘ pomeni dolgoročno bonitetno oceno ’AAA‘, ki jo dodeli Fitch, Standard & Poor’s ali DBRS, ali ’Aaa‘, ki jo dodeli Moody’s.“


Top